GeriDünya Charles Dickens romanları gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Charles Dickens romanları gibi

Charles Dickens romanları gibi

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wormwood Scrubs Hapishanesi’nin “farelerin istilasına uğramış olduğu” ,”kapasitesinden çok daha fazla mahkum barındırdığı” ve burada cezasını çeken bir çok mahkumun şiddet olaylarının yaygınlığı nedeniyle hücresinden dışarı adım atmaya bile korktuğu ortaya çıktı.

Ülkedeki hapishaneleri denetlemekten sorumlu olan HM Hapishaneler Müfettiş Heyeti,  Wormwood Scrubs ile ilgili yayınladığı raporda “Hapishanedeki güvenlik koşulları kötüye gidiyor” dedi.

Hapishane reformlarının yapılması için çalışmalar yürüten Prison Reform Trust ise, Müfettiş Heyeti’nin raporu ile ilgili olarak  “Wormwood Scrubs’daki koşullar Charles Dickens romanlarındaki sefaleti hatırlatıyor” açıklamasını yaptı.

KIRIK PENCERELERİ KENDİLERİ TAMİR ETMEYE ÇALIŞIYOR

Müfettiş Heyeti’nin 30 Kasım- 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdiği denetim sonucunda yayınladığı raporda Wormwood Scrubs’da cezasını çekmekte olan ve “intihara meyilli olduğu bilinen” iki mahkumun “kırık cam parçalarının bulunduğu bir hücrede tutulduğu” açıklandı.

Ayrıca bir çok mahkumun “soğuk havayı dışarıda tutabilmek amacıyla” hücrelerindeki kırık camları kumaş parçaları ile onarmaya çalıştığının görüldüğü de belirtildi.  

Müfettiş Heyeti hapishaneye yaptıkları ziyaretlerde “sürekli farelerle karşılaştıklarını” konuştukları her beş mahkumdan birinin kendini güvende hissetmediğini söylemesine şahit olduklarını da söyledi.

Hapishaneler Baş Müfettişi Peter Clarke, konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada "Wormwood Scrubs halen beklenen standartların altında hizmet veren bir hapishane ve yaptığımız denetim sırasında iyimser olmamızı sağlayabilecek çok az şeye rastladık” dedi.

Adalet Bakanlığı ülkedeki hapishanelerin durumunu düzeltmek için 1.3 milyar sterlin yatırım yapmaya hazırlandıklarını söyledi. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle