GeriDünya Cezayir'de radikal dincilere af referandumu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezayir'de radikal dincilere af referandumu

Cezayir'de bugün yüzlerce radikal dinci militana kısmi af verilmesiyle ilgili referandum yapılıyor.

Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'nın “Barış ve Ulusal Uzlaşma Sözleşmesi”ne “evet” ya da “hayır” demek için seçmenler, TSİ 10.00'da oy kullanmaya başladı. Referandumun ilk sonuçlarının gece yarısı alınması bekleniyor.

  

Sözleşmede halktan, radikal dincileri affetmesi ve Buteflika'nın ”ulusal trajedi” olarak adlandırdığı dönemden sonra yeni bir sayfa açması isteniyor.

  

Sözleşme çerçevesinde, silahlarını bırakanlardan, terörizmi desteklemek suçundan aranan ve gıyaplarında mahkum olanlara kadar birçok radikal dinciye karşı yasal kovuşturma sona erecek.

  

Ancak katliam, tecavüz ve halka açık yerlerde bombalı saldırılara karışmış olanlar hariç tutulacak.

  

Sözleşme, yakınları kaybolan ailelere de tazminat verilmesini öngörüyor.

  

Buteflika, hazırladığı Barış ve Ulusal Uzlaşma Sözleşmesi'nin, radikal dincilerle güvenlik güçleri arasındaki, tahmini 120 bin kişinin ölümüne yol açan savaşın yaralarını sarmayı amaçladığını söylüyor.

  

Muhalifler ise sözleşmeyi, devlet başkanının iktidarını daha da pekiştirmek için yaptığı bir manevradan ibaret görüyor. Muhalifler, şiddete karışmış insanların affedilmesinin, barış nosyonuna aykırı olduğu görüşünü savunuyor.

  

Cezayir'de 1992'de yapılan genel seçimleri İslami Kurtuluş Cephesi'nin (FIS) kazandığının kesinleşmesi üzerine seçimler iptal edilmiş, bunun ardından radikal İslamcılar şiddet eylemlerine başlamıştı.

  

Çatışmalarda ölenlerin yanı sıra binlerce kişi de bu dönemde kaybolmuştu. Kurbanların aileleri ve insan hakları örgütleri, kayıplardan güvenlik güçlerini sorumlu tutuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle