GeriDünya Cezayir'de 5 günde 4 kişi kendini yaktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezayir'de 5 günde 4 kişi kendini yaktı

Cezayir'de son 5 günde 4 kişinin Tunus'taki olaylardan esinlenerek kendini yaktığı bildirildi.

Cezayir'de yayımlanan El Vatan ve El Haber gazeteleri, Senuci Tovat adındaki bir kişinin başkent Cezayir'in 350 kilometre batısındaki Motaganem kentinde, üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdiğini, ancak Tovat'ın hayati tehlikesinin bulunmadığını yazdı.

Gazeteler, Muhsin Buterfif adlı kişinin cumartesi günü Tebessa vilayetinde, Avişya Muhammed'in çarşamba günü Bordj Menail'de, dördüncü kişininse Cicel kasabasında kendini yaktığını belirtti.

Cezayir'de son birkaç hafta içinde bazı kentlerde işsizlik ve yüksek gıda fiyatlarını protesto için yapılan gösterilerde çıkan olaylarda resmi kaynaklara göre 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Cezayir yönetimi protestocuları sakinleştirmek için şeker ve yemeklik yağ fiyatlarını düşürmüştü.

Tunus'ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin iktidarı bırakarak sürgüne gitmesine yol açan gösterilerin fitilini ateşleyen seyyar satıcı Muhammed Buazizi olmuştu. 26 yaşındaki Buazizi, geçen ay sebze arabasına el konulmasının ardından kendini yakmış, daha sonra da hayatını kaybetmişti. Buazizi'nin ölmesi ülkede büyük infial yaratmış, gösteriler çığ gibi büyümüş ve tepkileri dindiremeyen Bin Ali ülkesinden kaçmak zorunda kalmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle