Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cezaevi isyanı kanlı bastırıldı

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Filipinler’deki Bagong Diva Cezaevi’nde El Kaide bağlantılı Ebu Sayyaf örgütü militanlarının başlattığı ayaklanma operasyonla son buldu. Çatışmada 22 mahkum öldü.

  Ebu Sayyaf’a bağlı militanların önceki gün gardiyanların silahlarını ele geçirerek başlattığı Başkent Manila’daki isyanı bastırmak için polis dün sabah 4 katlı cezaevine operasyon düzenledi. Bazı koşullar sağlanırsa teslim olmayı kabul edeceklerini bildiren mahkumların teslim olmamaları üzerine 300 kadar ağır silahlı özel harekat polisi, göz yaşartıcı gaz ve otomatik silahlarla operasyonu başlattı. Operasyonda, El Kaide bağlantılı örgütün liderlerinden Galib Andang, Alhamser Limbong ve Nacmi Sabdulla ile birlikte toplam 22 mahkum öldürüldü.

  Cesetler zemin katta bulundu

  Operasyonu düzenleyen polislerden biri de çatışmada öldü. Operasyon tamamlandıktan saatler sonra cezaevine giren polisler, ölü Ebu Sayyaf üyelerinin çoğunun, zemin kattaki kan gölüne dönmüş bir hücrede bulunduklarını söylediler. Filipinler’deki radikal İslamcı saldırılarından sorumlu olduklarına inanılan sanıkların çoğunun yattığı Bagong Diva Cezaevi’nde, üçte biri Ebu Sayyaf örgütüne mensup 471 mahkum bulunuyordu. Operasyonun ardından Devlet Başkanı Arroyo güvenlik güçlerini kutlayıp, ölümlerden dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı