GeriDünya Cesetler üzerinden Haiti kuşatılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cesetler üzerinden Haiti kuşatılıyor

Cesetler üzerinden Haiti kuşatılıyor
refid:13539830 ilişkili resim dosyası

Haiti'de 7.0 büyüklüğünde deprem sonrası ABD'nin kurtarma çalışmalarına katılmak ve asayişi sağlamak için bu ülkeye 4 bin takviye asker daha göndereceğini açıklaması Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'i çileden çıkardı. Chavez, "cesetler üzerinden Haiti kuşatılıyor" dedi.

BAŞKANLIK SARAYI'NA KUŞATMA

ABD ASKERLERİ YARDIM İÇİN HAİTİ'DE

Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD'yi “cesetler üzerinden Haiti'yi kuşatmakla” suçladı ve “Amerikan imparatorluğu, cesetler ve halkın gözyaşları üzerinden Haiti'yi kuşatıyor. Havaalanından başladılar. Haiti'nin Devlet Başkanlığı yıkıntılarına girmek isterseniz, orada Amerikan donanma askerlerini bulabilirsiniz” ifadesini kullandı.

Chavez, Amerikalıların BM ya da Amerikan Devletler Topluluğuna danışma geregi bile duymadan Haiti'yi kuşattığını da sözlerine ekledi.

BOLİVYA'DAN DA ABD'YE SERT ELEŞTİRİ

Chavez'in yakın müttefiki Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de ABD'yi sert dille eleştirdi ve BM'yi Haiti'deki Amerikan varlığını reddetmek üzere acil toplantıya çağırdı.

Haiti'deki Amerikan askeri varlığını “askeri işgal” olarak niteleyen Morales, “ABD'nin bir doğal afeti Haiti'yi ele geçirmek ve askeri anlamda işgal etmek için kullanması mümkün değildir” diye konuştu. Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega da Amerikan askerlerinin Haiti'deki varlığını eleştirmişti.

BAŞKANLIK SARAYI KUŞATILDI

Ülkenin en önemli mimari yapısı olarak kabul edilen ancak depremle tahrip olan Başkanlık Sarayı çevresine dün ve bugün çok sayıda ABD'li asker helikopterle indi.

Haiti'deki asker sayısını artıracağını açıklayan ABD, ilk etapta 2 bin deniz piyadesini ülkeye gönderdiğini bildirmişti. Başkanlık Sarayı önüne indirilen ABD'li askerleri bölgede çadırlarda yaşayan halk da dikkatle izledi. Askerler hemen hemen yıkılmış olan sarayın çevresinde güvenlik duvarı oluşturdu.

ABD 4 BİN TAKVİYE ASKER DAHA GÖNDERİYOR

ABD, kurtarma operasyonlarına katılan askerlerinin sayısını 15 bine çıkarmak için 4 bin takviye asker daha göndermeyi planlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle