GeriDünya Çeroki kıskıvrak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çeroki kıskıvrak

Çeroki kıskıvrak
refid:10382251 ilişkili resim dosyası

İspanya’nın en çok aranan suçlusu olan ETA’nın "Çeroki" lakaplı askeri lideri Mikel Rubina, Fransa’daki bir kayak merkezinde sevgilisiyle birlikte yakalandı. Rubina’yı, kullandığı sahte plakalı araç ele verdi. İspanya olayı "Kana susamış terörist yakalandı" diye duyururken, Fransa ETA liderini komşu ülkeye iade edeceğini açıkladı.

İSPANYA’da "kana susamış terörist" diye nitelenen, ayrılıkçı Bask örgütü ETA’nın en çok aranan adamı ve askeri lideri Mikel Garikoitiz Aspiazu Rubina (35), Fransa’nın güneyinde yakalandı. Fransız ve İspanyol güvenlik güçlerinin, sahte plakalı bir aracın izini sürerek gerçekleştirdiği ortak operasyon sonucu tutuklanan "Çeroki" ya da "El Indio" lakaplı Rubina, İspanya’ya iade edecek. ETA’ya ağır darbe olarak nitelenen tutuklamadan İspanya Başbakanı Zapatero çok memnun.

Zapatero, Rubina’nın yakalanmasının ardından, "Bugün, ETA daha zayıf, İspanyol demokrasisi daha güçlü" diye konuştu. ETA’nın büyük bir yara aldığını ve çok büyük acı çekeceğini vurgulayan Zapatero operasyondan dolayı İspanyol jandarmasını tebrik ederek, "Terörizme karşı birlikte çalışma arzularını gösterdiler" dediği Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İçişleri Bakanı Michele Alliot-Marie’ye de teşekkür etti.

Rubina, İspanya’nın özerk Bask bölgesine sınır komşusu Pirene dağlarının spa ve kayak merkezi Cauterets’de yakalandı. Rubina’nın sevgilisi ve örgüt üyesi Leire Lopez Zurutuza da onunla birlikte ele geçti. Rubina’nın bir haftalığına kiraladığı evde bulunan, silah, patlayıcı madde, iki bilgisayar ve sahte belgelere el konuldu.

İspanyol basını, Çeroki’nin yakalanmasının ardından ETA’nın yeni askeri liderinin yine Fransa’da yaşadığı tahmin edilen "Gurbita" lakaplı Airzol Iriondo Yarza olacağını ileri sürdü. Rubina, Fransa’da 2007 yılının Aralık ayında 2 İspanyol sivil polis görevlisinin öldürtülmesi olayından sorumlu tutuluyor. Fransa İçişleri Bakanı Michele Alliot-Marie, Rubina’nın İspanyol yetkililere teslim edileceğini bildirdi.

ETA’nın Apo’su yakalanmıştı

Örgütün "Apo’su" olarak nitelenebilecek kişi olan siyasi lideri Javier Lopez Pena (49) ise 6 ay önce yakalanmıştı. İspanyol yetkililer, ikinci adam sayılan Rubina’nın da yakalanmasıyla birlikte başsız kalan örgüte ağır darbe indirildiği görüşündeler. Öte yandan terör suçundan hüküm giymiş bir ETA militanı da İrlanda’da polise teslim oldu. Tutuklanan ETA militanı Juan Ignacio de Juana Chaos, sınırdışı edilmesi için yapılacak duruşmanın ardından İspanya’ya iade edilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle