Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çernomırdin'e ikinci hayır

  Hürriyet Haber
  08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'da Duma dün Viktor Çernomırdin'in başbakanlığını ikinci kez reddetti. Oylamada Çernomırdin'e 138 evet oyu çıkarken, Yeltsin'in önerisi 273 hayır oyu ve bir çekimser oyla reddedildi. Duma'da en büyük grubu oluşturan komünistlerle demokrat kanattan Grigoriy Yevliski'nin Yabloko partisi blok halde ‘hayır’ oyu kullandı.

  Duma'dan büyük bir tokat yiyen Yeltsin'in Çernomırdin'i bir kez daha aday göstermeyeceği, yerine şimdiki Dışişleri Bakanı Yevgeni Primakov'u düşündüğü söylentiler arasında. Moskova'da ayrıca, ‘Yeltsin’e görev sırası içinde birşey olması halinde' yerine düşünülen ismin de yine Primakov olduğu söylentileri dolaşıyor. Dünkü oylamadan önce Kremlin Sarayı'nda muhalefet parti liderlerini biraraya getiren Yeltsin önemli tavizler vermesine rağmen milletvekillerini Çernomırdin'e oy vermeye ikna edemedi.

  Yeltsin, ‘Hükümet’in başında Çernomırdin olsun, ama bakanları birlikte belirleyelim' gibi, ‘Sizin izniniz olmadan bir bakanın görevden alınmayacağına söz veriyorum’ veya ‘Çernomırdin sadece 5 ay için başbakan olsun, görevini yerine getiremezse kovarız’ gibi önemli tavizler verdiyse de, muhalefete yenildi. Halbuki, bütün bu tavizler, Kremlin'in elindeki sınırsın yetkilerden vazgeçmesi anlamına geliyordu. Muhalefetin başarısında Komünist Parti'nin kararlılığı önemli rol oynadı. Komünist lider Züganov, ‘Bizim karnımız Yeltsin’in vaatlerine tok. Biraz güçlendimi bütün bu sözleri unutur, artık yeter' dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı