GeriDünya Cenova, Telli Baba gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cenova, Telli Baba gibi

G-8 zirvesinin toplandığı İtalya'nın Cenova kenti, yurt dışından akın akın gelen onbinlerce göstericiyle Telli Baba'ya benzedi. Çoğunluğu oluşturan küreselleşme karşıtları daha çok dünyayı ilgilendiren global sorunlar için gösteri yaparken PKK, İranlı muhalifler, Keşmirliler gibi gruplar da kendi özel sorunlarına dikkat çekmek için buradalar.

Haftalar önceden çok sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Cenova'da dünkü çatışmaların patlak vermesinden önceki son provaya 50 bin kişi katıldı. Önceki akşam yapılan ilk gösteri barışçıl bir yürüyüş şeklinde gerçekleşti. PKK dahil çok çeşitli grupların yer aldığı yürüyüşte küreselleşme protesto edildi.

APO'YA ÖZGÜRLÜK

Küreselleşme karşıtı İtalyan Komünistleri önceki geceki eylem provalarında, ön saflara PKK'ları yerleştirdiler. Küreselleşme karşıtı eylemler yerine Apo için özgürlük isteyen PKK'lılar daha sonra yerlerini siyahlar giyinmiş İtalyan Sosyal Merkez Anarşistleri'ne bıraktı.

İRAN'DAKİ REJİM

Kendi ülkelerindeki çağdışı uygulamaları protesto için toplanan 1000 kadar İranlı gösterici, Batı'yı İran halkını İslam rejiminden kurtarmak için yeteri kadar çaba göstermemekle suçladılar. Temsili idam ve recm gösterisi de yapan grup ‘‘Mollalarla ticaret yapmayın’’ pankartları taşıdılar.

ESKİ FP'Lİ DE VAR

Cenova'daki protestocular arasına Türkiye'den de bir ‘‘temsilci’’ katıldı. Eski FP'li, şimdinin bağımsız milletvekili Süleyman Metin Kalkan da, Cenova'ya gitmek üzere yola çıkarken ‘‘Küreselleşmenin Türkiye'de doğurduğu kötü neticeleri protesto edeceğim’’ dedi.

Savaş patladı

İtalyan polisinin, 20 bin kişilik bir kuvvetle kara, deniz ve havadan abluka altına aldığı Cenova kentinde heyecanla beklenen G-7 zirvesinin dün başlamasıyla birlikte çatışmalar da patlak verdi. Zengin ülkelerin liderleri Dükalık Sarayı'nda zirve masasına otururken, güvenlik için oluşturulan Kırmızı Bölge'nin gerisinde kıyamet koptu. Sayıları 100 bini bulan küreselleşme karşıtları kentin çeşitli bölgelerinde güvenlik bölgesine girmek için akın edince polis göz yaşartıcı bomba ve cop kullandı. Göstericiler ise molotof kokteylleriyle karşılık verip, otomobilleri ters çevirerek yaktılar ve dükkan camlarını indirdiler. Zirve, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla G-8 şeklinde devam edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle