GeriDünya Çengele asamadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çengele asamadı

Çengele asamadı
refid:13621721 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye komplo kurmakla suçlanan ezeli rakibi Villepin, tarihi Clearstream davasında beraat etti. Sarkozy’nin “kasap çengeline asılacak” dediği Villepin’in 2012 cumhurbaşkanı adaylığı yolu da açıldı.

YAKLAŞIK iki yıldır Fransa gündemini çalkalayan asrın davası Clearstream dün sonuçlandı. Paris Adliyesi 11. Ceza Mahkemesi’nde, Fransız Devrimi sırasında Kraliçe Marie Antoinette’in yargılandığı ve giyotinle ölüm cezasına çarptırıldığı salonda sonuçlanan davanın 326 sayfalık karar metni iki saatte okundu.

Eski başbakan Dominique Villepin, hem komplo kurmak, hem de görevini kötüye kullanmak suçlarından beraat etti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’i rüşvetçi olarak gösteren sahte listeyi hazırlayıp yaydığına hükmedilen, Airbus’ın üreticisi EADS’ın eski Genel Müdürü Jean Louis Gergorin’e 3 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası verildi. Gergorin’in suç ortağı olan İmad Lahoud 2 yıl hapis ve 40 bin euro para cezasına çarptırıldı. Sahte listeyi ilk yayınlayan gazeteci olan ve davanın ikincil sanıklarından sayılan Denis Robert serbest bırakıldı.

Gırgır doğum günü mesajları

Zorro” lakaplı Villepin’in 18 ay hapsi isteniyordu. Sarkozy de temyize gitmeyeceğini açıkladı. Irak krizinin başlangıcında Dışişleri Bakanı olan barış ekseninin sözcülüğünü üstlenen Villepin’e o dönemde “Barışın Zorro’su” adı takılmıştı. Böylece Sarkozy’nin “kasap çengeline asılacak” dediği Villepin’in 2012 cumhurbaşkanlığı seçimleri atılmış oldu. Villepin, iktidar partisi UMP’de Sarkozy’yi zorlayabilir.

Kararın açıklanmasının ardından internetteki sosyal paylaşım siteleri, Sarkozy’nin doğum gününü alay ederek kutlayan mesajlarla doldu. Herkes birbirine kasap çengeli resimleri gönderdi.

Sözde muhbir Karga’nın işi

FRANSIZ sağını bölen skandalın kökleri, 1991’de Fransa’nın Tayvan’a fırkateyn satışında ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları üzerine açılan soruşturmaya dayanıyor.

Soruşturma sürerken, 2004 yılında “Karga” kod adlı kimliği belirsiz bir kişi soruşturma savcısına 41 kişilik bir liste göndererek bu kişiler adına Lüksemburg’ta Clearstream adlı bir finans kuruluşuna Tayvan ihalesi için rüşvet yatırıldığını ileri sürdü.

Nicolas Sarkozy ve Dominique Straus Kahn gibi isimlerin yer aldığı listenin sahte olduğu ortaya çıktı. Sahte listenin, gizli servisin de yardımıyla 2007 seçimleri öncesinde üretildiği ve “yandaş gazeteciler” eliyle yayıldığı iddia edildi.

Villepin’in gizli servise rakibi hakkında araştırma yapılması talimatı verdiğinin iddia edilmesinin ardından Sarkozy, “Bunu yapan kasap çengeline asılacak” diyerek suç duyurusunda bulundu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle