GeriDünya Cenevre'ye sözde soykırım anıtı yapılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cenevre'ye sözde soykırım anıtı yapılıyor

25 Haziran 1998’de Ermeni Soykırımı Cenevre Kanton Hükümetince kabul edilmiş olduğu ancak Türkiye ve Türk lobisinin baskılarıyla konu kamuoyuna açıklanmamıştı.

Daha sonra 2001 tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra iktidara gelen Hükümet ilk iş olarak soykırım kararını onaylayıp kamuoyuna duyurmuştu. Kararı açıklayan hükümete, sosyalist partiden 2, Hıristyan Demokrat partiden 2, Liberal Partiden 2 ve yeşillerdende 1 temsilci bulunmaktaydı.

10 Aralık 2001 de Kanton Hükümetince alınan bu karardan sonra bu kere 26 Mayıs 2008 tarihinde Kanton hükümeti Ermenilerin isteği ve baskıları sonuncunda Cenevre’de bir Ermeni soykırım Anıt’ı yapılması için kanton hükümetinden olur kararı çıkartarak İsviçre’de ilk olarak bir Ermeni soykırım anıtının Cenevre’de yapılmasını temin ettiler ve Cenevre Kanton Hükümetide bu konuda mükafatı 100 000 bin İsviçre franklık bir anıt yarışması açtı ve bu yarışmaya İsviçre de bulunan Ermeni asıllı anıt yapımcılarının yanın da dünya’da bu konuda başarılı olan 6 sanatcıyıda yarışmaya davet etti ve bu kararını da açıklayarak Hükümet faaliyetleri hakkında bilgi veren ilan tahtasına da astı.

Bu arada Hükümet Anıt’ın Cenevre’de konulacağı üç yer belirlerken 1- Square Chantepoulet, 2 – Le Square Pradier ve 3 – L’esplanade Théodore-de-Béze’yi belirledi. Bütün bu yerler Cenevre’nin merkezinde bulunan yerlerdir. Öte yandan yapılacak anıt için İsviçre’de faaliyet gösteren Ermeni Dernekleride bu Anıt’ın için 400 000 bin İsviçre frank katkıda bulunacaklarını açıkladılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle