Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cenevre'de kıbrıs görüşmeleri sona erdi

  Zafer ATAMER-ALİ RUHLUEL/CENEVRE, (DHA)
  26.01.2011 - 19:05 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile İsviçre’nin Cenevre kentindeki BM Merkezinde bir araya geldi.

  Yaklaşık 4.5 saat süren üçlü görüşme ardından açıklama yapan BM Genel Sekreteri Ban, iki ay önce New York’ta liderlerle yaptığı görüşmede Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki çalışmaların hız kaybetmeye başladığını ve taraflardan sorunun çözümü yönünde çalışmalarını hızlandırmalarını istediğini söylediğini belirtti. Kasım ayındaki son görüşmeden bu yana ilerleme olduğunu söyleyen Ban Ki-mun, bugünkü görüşmelerin ardından 2 liderin birlikte çalışmaya devam edeceğinin açık olduğunu belirtti.

  Görüşmede, müzakere masasındaki bir çok konunun konuşulduğunu vurgulayan BM Genel Sekreteri, iki liderin gelecek haftalarda görüşmelerini yoğunlaştırarak devam ettirme konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Ban Ki-mun, Kıbrıs’ta her iki tarafta yapılan kamuoyu yoklamalarının, toplumların artık daha fazla konuşma değil, çözüm istediklerini ortaya koyduğunu söyleyerek, "Bugün liderlerin attığı adımları memnuniyetle karşılıyorum. Bu Kıbrıs’ın bir an önce yeniden birleşmesi yönünde açık bir gösterge. Şubat ayı sonunda BMGK’ya Kıbrıs görüşmelerinde gelinen noktaya ilişkin bir rapor sunacağım ve bu zamana kadar görüşmelerdeki olumlu havanın sürmesini umuyorum" dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı