GeriDünya Cenevre görüşmelerinin 3'üncü turu bugün başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cenevre görüşmelerinin 3'üncü turu bugün başlıyor

Cenevre görüşmelerinin 3'üncü turu bugün başlıyor

Suriye’deki krize çözüm bulmak için Suriye rejimi ve Suriyeli muhalifler arasında yürütülecek dolaylı görüşmelerin 3’üncü turu bugün Cenevre’de başlıyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Sözcüsü Ahmed Fevzi, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, görüşmelerin yeni turunun bugün başlayacağını söyledi. Görüşmelerin bu turunda siyasi geçiş sürecinin ele alınması hedefleniyor. De Mistura, dün Şam’dan İran’ın başkenti Tahran’a geçerek, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hossein Amir Abdollahian ile görüştü. Cenevre’de bugün başlayan Suriye görüşmelerinin gündemini ise 2254 no’lu BM Güvenlik Konseyi kararında kayıt altına alınan yol haritasının hayata geçirilmesi oluşturuyor. Karara göre, Suriyelilerin öncülüğünde ilk 6 ay içinde yani Haziran 2016’ya kadar tarafların müzakereleri sonuçlandırıp geçiş hükümeti kurması öngörülüyor. Buna müteakip 12 ay içinde yeni anayasa hazırlanması ve adil bir seçim düzenlenmesi amaçlanıyor.

SURİYE’DE GENEL SEÇİM
Öte yandan bugün Esad rejiminin kontrolündeki bölgelerde parlamento seçimi düzenlenecek. Rejimin kontrolü dışındaki bölgelerde ikamet edenler oy kullanamayacak. İç savaş sırasında rejim bölgelerine göç edenler oy verebilecek. Bir önceki seçim 2012 yılında yapılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle