Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cem Özdemir nasıl Dağıstan lideri oldu

  Emre KIZILKAYA
  16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’in başı, dijital sanatçılarla dertte. “Call of Duty 4” adlı bilgisayar oyununun bir grup hayranı, internetten yayınladıkları kısa filme, “Dağıstanlı lider” diye Özdemir’in portresini koydu. Özdemir’in itirazı üzerine Youtube videoyu kaldırdı.

  OLAYIN perde arkasında, “Call of Duty 4: Modern Warfare” adlı dünyaca ünlü aksiyon oyunu var. Bu oyunun hayranları, bir yan aktivite olarak Call of Duty temasına uygun kısa filmler çekip, oyundan alınan görüntülerle harmanlayarak internette yayınlıyorlar.

  Bugüne kadar internette en çok beğeni toplayan kısa filmlerden birini bir ay kadar önce Corridor Digital grubu üretti. “Frozen Crossing” (Donmuş Geçit) adlı film, görsel efektlerde uzman bu grubun aynı zamanda bir reklamı niteliğindeydi.

  7 dakikalık filmde, önce söz konusu bilgisayar oyunundakini andıran dijital bir bilgi ekranından, “Dağıstanlı lider Andrey Zakayev’in suikasta uğradığı” öğreniliyor. Ardından Kafkas dağlarında, Rusça levhalarla kaplı bir üsse baskın düzenleyen iki komandonun macerası izleniyor.

  Tahrif edip yine yüklediler

  Aktörler dâhil 10 kişilik bir ekip tarafından 214 dolara mâl edilen bu amatör film çok tuttu. Ama bir sorun vardı. Corridor Digital, “Dağıstanlı lider” diye seçe seçe Cem Özdemir’in internette ilk bulunan fotoğrafını seçmişti.

  Özdemir’in şikayeti üzerine video geri çekildi. Fotoğraf biraz daha tahrif edilerek video tekrar yüklendi. Fakat resimdeki kişinin Özdemir olduğu hâlâ belliydi. Bunun üzerine kendisi de bir avukat olan Özdemir yasal yollara başvurarak videonun resmi versiyonlarını Youtube’dan kaldırttı.

  Diğer hayranların yüklediği “korsan” versiyonlara ulaşmak hâlâ mümkün. Oyunun birçok hayranı ise, internet forumlarında, bir insanı yok yere Kafkasya’daki kaosla bağdaştıran film yapımcıları yerine, hakkını arayan Özdemir’e yükleniyorlar.

  Özdemir: Rahatsız oldum

  BABASI Çerkez asıllı olan ve Avrupa’da yıllardır Kafkasya asıllıların haklarını savunan Özdemir, Hürriyet’e, “O görüntü beni rahatsız etti. Avukatlarıma talimat verdim, harekete geçtiler, hepsi bu” dedi. Söz konusu kısa film, http://getir.net/727 adresinden izlenebiliyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı