GeriDünya Cem: Kosova’da barışın bekçisiyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cem: Kosova’da barışın bekçisiyiz

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin Kosova'da barışın kalıcı olarak sağlanmasına yönelik çalışmalarını şekillendirmek amacıyla Kosova'ya geldi. Cem ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak, TSİ 10.40 sularında Priştine askeri havaalanına indi. Havaalanında basına açıklama yapmayan Cem buradan özel askeri helikopterle Kosova Barış Gücü (KFOR) üssüne gitti. NATO'nun Cem için özel helikopter tahsis etmesi dikkat çekerken, Dışişleri Bakanı'nın koruması için 12 Türk askeri görevlendirildi.

Cem, KFOR'un İngiliz Başkomutanı Michael Jackson ile NATO karargahında yarım saat görüştükten sonra Priştine'de açılan Türk eşgüdüm ofisine geldi ve Kosovalı Arnavut liderlerle buluştu. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) Lideri Haşim Taçı ile özel bir görüşme yaptı. Fotoğraf çekiminden sonra basına kapalı olan görüşme öncesinde Cem gazetecilere programı hakkında bilgi verip şunları söyledi:

‘‘Kosova felaketine rağmen mutluyuz. Türk eşgüdüm büromuzu açıyoruz. Bölgenin ekonomik, siyasal yapılanmasında Türkiye'nin varlığını, Türkiye'nin katılımını getirmek istiyoruz. Kızılay ile birlikte faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Öğleden sonra Sultan Murat'ın türbesini ziyaret edeceğim. Özellikle bu ziyarete büyük önem veriyorum. İngiliz komutana da söylediğim gibi Kosova herkes için önemli, ama bizler için ayrı bir önemi var. Yüzlerce yıl bu toprakların tarihini, kültürünü paylaştığımızı ifade ettim. Kosova barışının bekçisi askerlerimiz tarihi bir görev yapmaktadır’’

Kosovalılarla görüşen, Prizren'deki Türk eşgüdüm ofisini açan, Türk askerlerini ziyaret eden ve gece karargahlarında kalan İsmail Cem bugün yurda dönüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle