Dünya Çek haberciler TV'yi işgal edince devlet korsan yayın yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çek haberciler TV'yi işgal edince devlet korsan yayın yaptı

Çek Cumhuriyeti'nde yeni genel müdüre karşı çıkan devlet televizyonu CT'de çalışanlar üç gündür haber merkezini işgal altında tutuyor. İsyancılar yayını sürdürürken, devlet yetkilileri, özel kanaldan araya girip korsan yayın yaptı. Aralarında politikaların da bulunduğu binlerce kişi ise muhabirlere destek olmak için dışarıda gösteri yapıyor.

Herşey Sosyal Demokrat ve Demokrat Yurttaşlar Partisi'nin çoğunlukta bulunduğu Çek Televizyon Konseyi'nin bir zamanlar BBC'de çalışmış olan Jiri Hodac'ı, CT'nin başındaki Dusan Chmelicek'in yerine atamasıyla başladı. Hodac'ın merkez sağdaki Vaclac Klaus'un partisi Demokrat Yurttaşlar'a yakın olduğunu savunan muhabirler, yeni genel müdürün tarafsız olamayacağı gerekçesiyle işgal eylemi başlattılar.

Asi muhabirlere, sendika ve CT çalışanlarının büyük bir kısmı destek veriyor. İsyancılar, atamanın geri alınması istiyor. İşgal eylemi üzerine, isyancıların işine son verildi. Ancak muhabirler yayına devam ettiler.

Yeni CT Yönetimi ise bir özel televizyon kanalı aracılığıyla araya girip korsan yayın yaptı. Yerel basın ve halkın bir kısmı, yasalara aykırı olsa da muhabirlerin eylemine destek veriyor. Atamanın yasal olduğunu savunan Hodak, gerekirse haber merkezinde kontrolün sağlanması için güvenlik güçlerinden yardım isteyebileceğini açıkladı ve eylemciler aleyhinde şikayette bulundu.

Hatta dün binanın önünde destek mitingi düzenleyen yaklaşık 3000 göstericiye politikacılar da destek verdi. Çevre Bakanı Milos Kuzvart ve Parlamento'nun alt kanadını olan Temsilciler Meclisi'nin Başkan Yardımcısı Petra Buzkova da göstericilerin arasında yer aldı. ‘Özgürlük’ diye slogan atan göstericiler, 1989 yılında Komünizm'den sonra CT'ye sağlanan tarafsızlık ilkesine sahip çıktılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle