GeriDünya Çek Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye'ye AB desteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çek Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye'ye AB desteği

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ni federal bir devlet haline dönüşmekten kurtarabileceğini, bu yüzden Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini söyledi.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ni "federal bir devlet haline dönüşmekten kurtaracağı", bu yöndeki baskın ideolojiyi engelleyebileceğini söyledi. Çek gazetesi Hospodarske Noviny’ye konuşan Klaus, bu yüzden Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini belirtti.

Klaus, "AB’yi federal devlete dönüştürme ideolojinin taraftarları Türkiye’yi ölümcül düşmanları olarak görmektedirler" dedi. AB Haber’e göre ülkede Avrupa’ya dair kuşkular bakımından başı çeken Klaus’un, Türkiye ve Arnavutluk’un AB’ye tam üyeliğini destekleyen görüşü Çek Cumhuriyeti’nde oldukça ateşli tartışmalar yarattı.
Çek Cumhuriyeti hükümetini oluşturan koalisyonun küçük ortağı Hristiyan Demokrat Parti (KDU), Türkiye’nin tam uyeliğine karşı olduğunu bildirmiş ve referandum oylaması yapılmasını istemişti. Öte yandan Klaus ve Çek hükümeti her iki ülkenin de üyeliğini desteklediğini bildirdi.

AB’ye geçen yıl katılan 10 yeni ülkeden biri olan Çek Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Klaus, KDU’nun referandum düşüncesine saşırdığını söyledi. Klaus, "Türkiye, bazı Avrupa Birliği ülkelerine nazaran dinsel kurumların çok daha az etkisi altında idare edilen bir devlettir" dedi.

"Hiç şüphem yok ki, Avrupa, AB ve Çek Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin AB’ye üyeliği yoluyla İslamlaşacağı korkusu yersizdir" diyen Klaus, Türkiye’nin üyeliğinin çok kültürlülüğü güçlendireceğini ve Avrupa’nın "sosyal devlet" ekonomisindeki başarısızlığına karşı bir etki yaratacağını düşündüğünü de dile getirdi.
(PRAG/ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle