Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çeçenler Grozni'den çekildi

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çeçenler dün gece Rus ordusunun kuşattığı başkent Grozni'yi bir hayalet gibi terketti. 2 binden fazla savaşçı Rusların kuşatmasını yararak dağlara çekildi. Çekilme sırasında mayın tarlasına giren iki Çeçen komutan can verdi, Şamil Basayev ise ağır yaralandı.

  RUS ordusuna aylardır direnen ve ağır kayıplar verdiren Çeçen savaşçılar dün gece kuşatmayı yararak başkent Grozni'den çekildiler. Ruslar bir hayalet gibi kuşatmayı yaran 2 binden fazla Çeçen savaşçının kenti terkettiğini bile farketmedi. Çeçenler, biri çatışmada, ikisi de çekilirken, 3 komutanı kaybetti. Şamil Basayev de, mayına basarak ağır yaralandı.

  Çeçenlerin başarılı bir şekilde dağlara çekilmesi üzerine Rusya Savunma Bakanı Mareşal İgor Sergeyev apar topar Rus ordusunun askeri üssü Mozdok'a gitti. Mareşal Sergeyev, cephe komutanları ile son durum değerlendirmesi yapıyor.

  Çeçenistan lideri Aslan Mashadov'un sözcüsü Movladi Udugov, çekilme operasyonunun önceki gün başladığını ve dün sabaha karşı saat 3'te Grozni'de bir tek savaşçının bile kalmadığını açıkladı. Udugov, Çeçen savaşının gerilla taktikleriyle daha da kanlı devam edeceğini söyledi.

  BASAYEV AĞIR YARALI

  Çeçenler önceki gün Grozni sokaklarında timiyle Ruslarla çatışan ülkenin ilk Devlet Başkanı Cahar Dudayev'in yeğeni Leçi Dudayev'in hayatını kaybettiğini duyurdu. Dün sabaha karşı da büyük bir Çeçen savaşçı grubu Rus hatlarını yardıktan sonra mayın tarlasına girdi.

  Burada da Grozni savunma kuvvetleri komutanı Aslanbey İsmailov ile Hünkarpaşa İsrafilov öldü. Yine çekilme sırasında, Çeçen komutan Şamil Basayev'in otomobili anti-tank mayınına çarptı. Alahankale köyünde ameliyat edilen Basayev'in bir bacağını kaybettiği ileri sürüldü.

  Çeçenlerin dağlara çekilerek bundan böyle gerilla savaşına girişeceği, Grozni'deki savaşçıları elinden kaçıran Rusları paniğe sevketti. Gerilla savaşının ne demek olduğunu bir önceki savaştan iyi bilen Rus yetkililer, ‘Teslim olan savaşçıların kılına bile dokunmayacağız. Teslim olanlar çatışmalar bile katılmış olsalar, hemen af edilecek’ demeye başladılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı