GeriDünya Çeçenistan başbakanı sertleşiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çeçenistan başbakanı sertleşiyor

Çeçenistan'da 5 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinde galibiyetini ilan eden Rus yanlısı Devlet Başkanı Ahmed Kadirov, eskisinden daha sert bir tutum izleyeceğini bildirdi.

Liberal gazete Kommersant'taki haberde, etrafında sadece yandaşlarından oluşan bir ekip bulunduracağını belirten Kadirov'un, ''Boyun eğmeyenlere karşı çok daha sert olacağım'' dediği kaydedildi.

Kommersant'taki habere göre Kadirov, ''Eğer ben devlet başkanıysam, o zaman adamlarımın her yerde olması lazım'' dedi ve ülkenin çeşitli kent ve bölgelerinin farklı aşiret liderlerinin etkisinde bulunmasının yararına olmadığını söyledi. Kadirov, ''Gelecekte çok daha sert olacağım. Başka türlü olamaz, bunlar başkanatamamıyla itaat etmelidir'' diye konuştu.

Şu anda Çeçenistan İçişleri Bakanlığı'nın ülkedeki durumu tek başına düzene koyamayacağını ve Rusya'nın federal kuvvetlerinin varlığına gereksinim duyulduğunu belirten Kadirov, ''Durumu kontrol edebileceğimizi gördüğümde, Rusya Devlet Başkanı'na birliklerin ülkeden gitmesi için müracaat edeceğim'' dedi.

İlk kez Ekim 1999'da Çeçenistan'a giren Rus birliklerinden 80 bin asker hala bu topraklarda bulunuyor.

Kadirov, Rusya ve dünyada birçok insan hakları savunucusu ve siyaset adamı tarafından ''maskaralık'' olarak nitelenen, Moskova tarafından yönlendirildiği belirtilen şaibeli seçimlerde Çeçenistan Devlet Başkanı olmuştu.

Çeçenistan Seçim Komisyonu tarafından dün ilan edilen ilk sonuçlara göre, Kadirov oyların 81.1'ini almıştı.

SAVAŞTA EVLERİ YIKILANLARA PARA YARDIMINI ASKIDA

Kadirov, yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle savaşta evleri yıkılanlara verilen para yardımını askıya aldı.

İtar-Tass ajansının haberine göre, Kadirov yönetiminden yapılan açıklamada, Moskova tarafından finanse edilen ve 26 Eylül'de başlatılan para yardımından yararlanacakların listelerinin yaklaşık yarısına yakınında önemli yolsuzluklar saptandığı öne sürülerek, bu konunun araştırılması için bir denetleme komisyonunun kurulacağı belirtildi.

Aynı kaynak, 4 yıllık savaşta evleri tamamen tahrip olan 39 bin ailenin sadece 150'sinin, 10 bin euro'ya kadar ulaşan bu yardımdan yararlandığını açıkladı.

Bu tazminatların ödenmesi seçim yatırımı olarak nitelendirilmişti.

Çeçenistan Seçim Komisyonu tarafından dün ilan edilen ilk sonuçlara göre, Kadirov oyların 81.1'ini almıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle