GeriDünya Çeçen lideri Basayev öldürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  63
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çeçen lideri Basayev öldürüldü

Çeçen lideri Basayev öldürüldü
refid:4727842 ilişkili resim dosyası

Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev, Çeçen komutan Şamil Basayev'in bir operasyonda öldürüldüğünü söyledi. Moskova, Basayev'in gelecek hafta St. Petersburg'da yapılacak G-8 zirvesi sırasında ses getirecek büyük bir eylem yapma hazırlığı içinde olduğunu açıkladı.

Patruşev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabulünde yaptığı açıklamada, Basayev'in İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir çatışmada öldürüldüğünü söyledi.

Rusya'nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti'ndeki Beslan kasabasındaki bir ilkokulu basan teröristler, okulda bulunanları rehin almış, yapılan operasyon sonucu, çoğu çocuk 300'den fazla kişi hayatını kaybederken, olayın sorumluluğunu Basayev üstlenmişti.

Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev, Rusya tarafından en çok aranan teröristler listesinin başında bulunan Çeçen lider Şamil Basayev'in İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir çatışmada öldürüldüğünü söyledi.

Çeçen lideri Basayev öldürüldü
Şamil Basayev'in fotoğrafı Yeni Şafak Gazetesi'nin internet sitesinden alınmıştır

Patruşev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabulünde yaptığı açıklamada, “Basayev ve bir grup militan dün gece İnguş Cumhuriyeti'nde düzenlenen operasyonda imha edildi” dedi.

Nikolay Patruşev, operasyonun, FSB'nin özellikle Rusya'daki terörist saldırılar için silahların sağlandığı denizaşırı ülkelerdeki mevzilerini güçlendirmesinden dolayı başarılı olduğunu kaydetti.

"G-8 SIRASINDA BESLAN BENZERİ BİR EYLEM YAPACAKTI"

Militanların 15-17 temmuzda St. Petersburg'da yapılacak G-8 zirvesi nedeniyle Rusya'ya baskı yapılmasını sağlayacak planların hazırlığı içinde olduğunu kaydeden Patruşev, “Size daha önce bu operasyonun hazırlığıyla ilgili raporumda belirttiğim gibi operasyon, İnguş Cumhuriyeti'nde pazar gecesini pazartesiye bağlayan saatlerde düzenlendi. İnguş Cumhuriyeti'nde terörist saldırıları düzenleyen ve organize eden Basayev ile bazı militanlar bu operasyon sonucunda imha edildi” dedi. Putin de konuşmasında, Basayev'in öldürüldüğü operasyona katılan tüm güvenlik görevlilerine teşekkür ederek, “Bu, Beslan'da çocukların öldürülmesi, Budonnovsk'a (1995 yılında Stavropol bölgesindeki Budonnovsk kasabasına düzenlenen saldırıdan Basayev sorumlu tutulmuştu) saldırılması gibi tüm bu terörist eylemlere katılan canilerin cezalandırılmasına çok iyi bir örnek oldu” dedi.

Terörizm ile mücadelede rehavete düşülmemesi uyarısında bulunan Putin, “Terörizmin gerçekten büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini çok iyi biliyoruz. Operasyonel çabalarınızı zayıflatmayın. Bölgede yaptıklarımızın etkisini artırmalıyız” diye konuştu.

Rus güvenlik güçleri daha önce de Basayev'in öldürüldüğünü açıklamışlar, ancak bu haberler doğrulanamamıştı. Ancak Basayev'in öldürüldüğü ilk defa en üst düzey istihbarat şefi tarafından açıklanırken, Çeçen kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Çeçen militanlar da Basayev'in öldürüldüğünü doğruladılar.

Haberde, “işgalcilerin” İnguş Cumhuriyeti'ndeki özel bir operasyonda Basayev'in öldüğünü açıkladıkları, bu açıklamada “hiçbir detayın bulunmadığı” ifade edildi.

Moskova'nın desteklediği Çeçen yönetiminin Başbakanı Ramazan Kadirov da açıklamasında, Basayev'in öldürülmesinin, “tüm Çeçen ve Rus ulusu için büyük bir sevinç olduğunu, çünkü bu kişinin elinin kanlı olduğunu” belirtti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle