GeriDünya Çatışmaların şiddetlendiği Libya’dan ABD çekiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çatışmaların şiddetlendiği Libya’dan ABD çekiliyor

Çatışmaların şiddetlendiği Libya’dan ABD çekiliyor

KUZEY Afrika ülkesi Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter’in 4 Nisan’da başkent Trablus’u ele geçirmek için saldırıya geçtiklerini duyurmasının ardından başlayan çatışmalarda en az 21 kişi öldü. Hafter’e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasında dün sabah saatlerinde kullanılmayan Trablus Havalimanı çevresinde çarpışmalar yaşandı.

UHM birliklerinin sözcüsü Muhammed Kanunu, Hafter’e karşı ‘Öfke Volkanı’ adlı karşı operasyon başlattıklarını duyurdu. Bu arada ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Trablus çevresinde çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ülkedeki Amerikan askerlerinin çekildiğini açıkladı. AFRICOM’un Libya’daki görevleri, diplomatik misyonlara askeri destek, terörle mücadele ve UMH ile ortaklığın geliştirilmesi gibi faaliyetlerden oluşuyordu.

Dışişleri’nden ‘Endişeliyiz’ açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Libya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının son gelişmeleri takip etmeleri ve seyahatlerini buna göre planlamaları uyarısında bulundu. Bakanlık, Ankara’nın ortaya çıkan durumdan endişe duyduğunu belirtirken, “Bu tür teşebbüsler sivil halka zarar vermekten ve ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemekten başka bir sonuca hizmet etmeyecek, ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) kolaylaştırıcılığında yürütülen siyasi süreci sekteye uğratacaktır” ifadelerine yer verdi. Dışişleri, taraflara itidal çağrısında bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle