GeriDünya Çatayev kendini patlatmış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çatayev kendini patlatmış

Çatayev kendini patlatmış

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te geçen ay 22 saat süren terör operasyonunda ölen terörist, Atatürk Havalimanı’nda DEAŞ’ın düzenlediği terör saldırısının planlayıcısı olan Çeçen asıllı ‘Tek Kol’ lakaplı Ahmet Çatayev çıktı. Gürcü istihbaratı, militanın kendini patlattığını bildirdi. Kimliğinin saptanmasında ABD’nin yardımcı olduğunu da ekledi.

GÜRCÜ istihbaratı, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda geçen yıl 28 Haziran’da terör örgütü DEAŞ’ın düzenlediği saldırının planlayıcısı olan Çeçen asıllı Ahmet Çatayev’in öldüğünü açıkladı. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in dış mahallelerinin birinde bir apartmana düzenlenen terör operasyonu yaklaşık 22 saat sürmüş, 3 terörist ölmüş, bir polis hayatını kaybetmiş, dört polis de yaralanmıştı.

ABD YARDIM ETTİ

Ölen polisin 26 Kasım’daki cenaze töreninde konuşan Gürcistan Güvenlik Dairesi (SSS) Başkanı Vakhtang Gomelauri, cesetlerden birinin Çatayev’e ait olup olmadığının incelendiğini söylemişti. Gomelauri, soruşturma ve kimlik belirleme çalışmalarını ABD ile ortak yürüttüklerini de eklemişti. 

‘İNTİHAR ETTİ’

Dün Tiflis’te bu soruşturmayla ilgili Gürcistan Güvenlik İdaresi’nde basın toplantısı düzenlendi. SSS Halkla İlişkiler Bölümü Başkanı Nino Giorgibiani, Ahmet Çatayev’in operasyonda ölen kişilerin arasında olduğunu söyledi. 2 teröristin Gürcistan polisi tarafından öldürüldüğünü söyleyen Giorgobiani, Çatayev’in de operasyon sırasında kendisini havaya uçurarak intihar ettiğini kaydetti. Bu teröristlerin kimliğinin belirlenmesinde ABD’nin Gürcistan’a yardım ettiğini belirtti. 

BİLGİ NOTU

Terör örgütü DEAŞ’ın İstanbul Atatürk Havalimanı, Dış Hatlar Terminali’nde 28 Haziran 2016 tarihinde düzenlediği terör saldırısında 45 kişi hayatını kaybetmiş, 163 kişi yaralanmıştı. 

Çatayev kendini patlatmış

    

ÇEÇENİSTAN’DA SAVAŞTI

- Ahmet Çatayev 1980’de Çeçenistan’da dünyaya geldi. Pankisi Vadisi’nde yetişti. Rusya ile Çeçenistan arasında 1999-2000’de patlak veren “İkinci Çeçen Savaşı”na katıldı. Bu savaşta bir kolunu kaybetti. “Tek Kol” lakabını bu savaşta aldı.

- Bu savaştan sonra Avrupa’ya gitti. 2008’de İsveç’te aracında silah bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Bir yıl hapiste kaldı.   

- Ağustos 2012’de Gürcistan’ın Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ne yakın Lopota Vadisi’nde düzenlenen özel bir terör operasyonunda bir ayağını kaybetti.    

- Bu operasyondan sonra Gürcistan’da bir süre cezaevinde kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra tedavi için Avusturya’ya gideceğini söyledi.

- 2015 yılında ise Suriye ve Irak’ta terör örgütü DEAŞ’ın denetimindeki topraklara geçti.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle