Dünya Haberleri

DÜNYA

  Casus uçakla kıyım

  Hürriyet Haber
  15.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  El Kaide’nin iki numaralı ismi Eymen El Zevahiri’nin, Afganistan sınırındaki Pakistan köyü Damadola’da olduğu istihbaratını alan CIA, pilotsuz Predator tipi uçaklarla köye füze yağdırdı. Saldırının ardından, istihbaratın yanlış olduğu ve El Zevahiri’nin bölgede olmadığı belirtildi.

  CIA, El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Eymen el Zevahiri’nin bulunduğuna dair aldığı bir istihbarat üzerine, Predator tipi pilotsuz uçaklarla Afganistan sınırındaki bir Pakistan köyüne füze yağdırdı. Olayda 18 sivil ölürken, alınan istihbaratın yanlış olduğu ve saldırı sırasında El Zevahiri’nin bölgede olmadığı ortaya çıktı.

  Bir hükümet yetkilisi de bu bilgiyi doğruladı ve Zevahiri’nin hedef alınan evlerde olmadığını belirtti. Yetkili, "Detaylı araştırma sonucunda öğrenebildiğimiz, Zevahiri’nin orada olmadığı" dedi.

  Bütün önemli Amerikan televizyonları istihbarat kaynaklarına dayanarak, saldırıda El Zevahiri’nin hedef alındığını belirtti. TV’ler, ülkenin kuzeybatısındaki Damadola adlı köye El Zevahiri’nin geldiği yönünde istihbarat alınmasının /images/100/0x0/55eae66af018fbb8f89de2a7ardından, CIA’ya ait pilotsuz uçaklardan köye "Hellfire" tipi en az 10 füze atıldığını duyurdu.

  ABC televizyonu, Pakistanlı askeri yetkililere dayanarak, saldırıda öldürülenler arasında El Kaide’nin beş üst düzey yöneticisinin bulunduğu, ölenler arasında El Zevahiri’nin de olabileceği haberini verdi.

  Ancak, saldırıdan saaetler sonra Pakistanlı yetkililer yaptıkları resmi açılamalarda bu iddiayı doğrulamadılar. Pakistanlı yetkililer, CIA’nın aldığı istihbaratın yanlış olduğunu, saldırı sırasında köyde El Zevahiri ya da El Kaide liderlerinin bulunmadığını duyurdular. Pakistan Enformasyon Bakanı Şeyh Raşid Ahmed ise, olayı araştırdıklarını söylemekle yetindi.

  TOPU BİRBİRLERİNE ATTILAR

  ABD ise saldırıyı resmen üstlenmedi. Yetkililerin açıklamalarında olaya ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi. Bölgeden sorumlu Amerikan Merkez Komutanlığı’nın sözcüsü Binbaşı Chris Karns, resmi olarak böyle bir saldırıyı doğrulayamayacağını ve konunun muhatabının Pentagon olduğunu söyledi. CIA yetkilileri de resmi bir açıklama yapmazken, ABD Elçiliği de konuyla ilgili soruları Pakistan hükümetinin vermesi gerektiğini bildirdi.

  Washington’da da Pentagon, Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi ve istihbarat yetkilileri, El Zevahiri ile ilgili haberler hakkında bir bilgileri olmadığını açıkladılar.

  Füze saldırısına hedef olan Damadola köyüne giden Associated Ajansı (AP) muhabiri, evlerin yerlebir olduğunu ve aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 18 sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi. Saldırıda hayvanların da telef olduğunu belirten muhabir, ölenlerin hemen apar topar toprağa verildiğini ifade etti.

  Aynı haberde sözlerine yer verilen Damadola köyünün bir sakini ise, saldırıda 24 akrabasını kaybettiğini söyledi. Sami Ullah adlı bu kişi, "Bütün ailem öldü. Kimi suçlayacağımı bilemiyorum" dedi.

  Usame bin Ladin’in sağ kolu

  EL Kaide lideri Usame bin Ladin’in yardımcısı olan Mısırlı Eymen el Zevahiri, 6 Ocak’ta yayımlanan son video açıklamasında, Irak’ta ABD’nin yenilgiye uğradığını savunmuştu. El Zevahiri ile ilgili bilgiler şöyle:

  El Kaide’nin organizatörü ve Bin Ladin’in akıl hocası.

  El Zevahiri ile Bin Ladin, Sovyetler’e karşı savaşan Afgan gerillaları "mücahitleri" desteklemek amacıyla geldikleri Pakistan’ın Peşaver kentinde karşılaşıp tanıştılar.

  Zengin bir ailenin çocuğu olarak 1951’de doğdu. Babası farmakoloji profesörü, dedesi ise El Ezher camisinin imamıydı.

  Ülkenin en saygın tıp fakültesinden 1974 yılında mezun oldu.

  Mısır’da 1973 yılında kurulan İslami Cihad örgütüne girdi. Örgüt üyeleri, 1981’de Devlet Başkanı Enver Sedat’a düzenlenen suikastte yer alınca, tutuklandı. Ruhsatsız silah bulundurmak suçundan üç yıl hapiste yattı.

  ASILSIZ İHBAR MI

  Afganistan, Pakistan sınırındaki geniş kırsal bölge, El Kaide’nin saklandığı ve faaliyet gösterdiği alan olarak biliniyor. Bu geri kalmış bölgede gerçekten de El Kaide bulunuyor ama, aralarında husumet olan köyler veya kişiler bazen birbirlerini ABD veya Pakistan ordusuna ihbar edebiliyorlar. Bu asılsız ihbara dayanarak yapılan operasyonlarda, masum insanlar ölüyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı