GeriDünya Castro: İnsan nesli yok olma riskiyle karşı karşıya
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Castro: İnsan nesli yok olma riskiyle karşı karşıya

Castro: İnsan nesli yok olma riskiyle karşı karşıya
refid:17040107 ilişkili resim dosyası

Küba devriminin lideri ve eski devlet başkanı Fidel Castro, "İnsan nesli, gerçek bir yok olma riskiyle karşı karşıya. Bunu önlemek için çaba gösterilmesi lazım" dedi.

Küba'nın başkenti Havana'da açılan 20. Uluslararası Kitap Fuarı'nda, entelektüellerin de katıldığı bir oturumda konuşan Castro, çevre kirliliği, iklim değişikliği ve nükleer silahlanmayla ilgili görüşlerini savundu.

Küba haber ajansı Prensa Latina'nın verdiği haberde Castro, yaklaşık 20 yıl kadar önce Birleşmiş Milletler'in çevre ve kalkınma konulu bir konferansında benzer uyarılarda bulunduğunu, ancak o dönemde bahsettiği tehlikenin günümüzde çok daha acil duruma geldiğini söyledi.

Castro, "Entelektüellerin, şu anda yaşadığımız ve cevabı ertelenemeyecek olan tehlikeyi anlamalarını sağlayabilirsek, belki onlar, herkesten daha fazla yeteneksiz ve yetersiz olan biz politikacıları ikna etmeyi başarabilirler" diye konuştu.

Nükleer silahlanmaya da dikkati çeken Castro, "ABD'nin 1945 yılında Japonya'nın Hiroşima ve Nagasaki kentlerine attığı, dehşete ve binlerce insanın ölümüne yol açan nükleer bombalardan" bahsederek, "Günümüzde, güneşin doğmadığı bir nükleer kış meydana getirmek için bu silahlardan 100 tanesi yeterli olur" ifadesini kullandı.

Küba devriminin lideri ayrıca iklim değişikliğinin en büyük olumsuz etkisinin gıda ürünlerinde görüldüğünü belirtti.

Castro, "gençlerin bu konuları iyi bilip sessiz kalmaması gerektiğini, çünkü insan neslinin sona ermesinin, daha önceden bir savaş çıkmazsa, bir asır sürebileceğini" söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle