GeriDünya Carla istedi, Sarko kadın militanı İtalya’ya vermedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Carla istedi, Sarko kadın militanı İtalya’ya vermedi

Carla istedi, Sarko kadın militanı İtalya’ya vermedi
refid:10114304 ilişkili resim dosyası

Fransa’nın "First Lady"si Carla Bruni bir İtalyan kadın militanın ülkesine iadesini kocası Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e direterek önledi.

İtalya eski başbakanlarından Aldo Moro’nun öldürülmesi eylemine adı karışan Kızıl Tugaylar örgütünün üyelerinden Marina Petrella, Fransa’ya sığınmış ve gıyabında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Fransa’da yakalanan 54 yaşındaki Marina Petrella için İtalya iade isteğinde bulunmuştu. Ne var ki cezaevinde hastalanan Marina Petrella’nın durumu ağırlaşınca, hastaneye kaldırılmıştı. Bir süredir hastanede yatan Petrella için ikinci bir iade isteği Paris’e gönderilmişti.

İlk aşamadaki onaydan sonra "First Lady" Carla Bruni, kardeşi Valleria Bruni Tedeschi ile birlikte Cumhurbaşkanı Sarkozy’e yaptıkları baskılarla bu iadeyi engellemeyi başardılar. Sarkozy, insani nedenlerle zaten ağır hasta olan Marina Petrella’nın İtalya’ya iade kararını imzalamayarak, Carla Bruni ve baldızını memnun etti. İtalya ise kararın kabul edilemez olduğunu öne sürerek Fransa’ya nota verdi.

Baldızı kırmadı

Carla Bruni’nin sinema oyuncusu ablası Valeria Bruni-Tedeschi de Marina Petrella’nın İtalya’ya iade edilmemesi için çok çaba gösterdi. Sarkozy, İtalya’nın talebi üzerine tutuklandığı halde Petrella’yı iade etmeme kararı aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle