GeriDünya Çar, sonunda St.Petersburg'a gömülüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çar, sonunda St.Petersburg'a gömülüyor

Çar 2.Nikolay ve ailesinin kemikleri, sonunda St.Petersburg'da gömülüyor. Rusya'da, 1917 yılında iktidara gelen Bolşevikler'in ilk işi son Rus imparatoru Çar 2.Nikolay ve ailesini Yekaterinburg'da katletmek olmuştu. Rusya lideri Boris Yeltsin, Çar ve ailesinin kemiklerinin, öldürüldüğü gün olan 17 Temmuz'da, St.Petersburg'da toprağa verilmesi yolundaki kararı onayladı.

Ural Dağları eteklerindeki Yekaterinburg kasabası kırsaında bir toplu mezarda bulunan 2.Nikolay ve yakınlarının kemikler, yedi yıldır Rusya'da sert tartışmaların yaşanmasına neden olmuştu.

Çar ve ailesinin kemiklerinin 1991 yılında bulunmasından sonra, tartışmalar iki noktada yoğunlaşıyordu. İlk sorun, kemiklerin gerçekten Çar'a ve ailesie ait olup olmadığıydı. İkinci tartışma konusuysa, Moskova ile yerel Yekaterinburg yönetim arasında alevlenmişti. Yekaterinburg Valisi, Çar ailesinin bulundukları yerde yenide toprağa verilmesini istiyordu. Ayrıca, Yekaterinburg'da 11 kişinin öldürülmesine karşın sadece 9 ceset bulunması şüphe uyandırmıştı. Bilindiği gibi 16/17 Temmuz gecesi Bolşevikler Çar 2.Nikolay Romanov, Çariçe Aleksandra, kızları Olga, Tatyana, Anastasia, Maria, oğulları Aleksey Romanov, aile doktoru Yevgeniy Botkin, halayık Aloiziy Trupp, Çariçe'nin hizmetkarı Anna Demidova ve aşçı İvan Haritonov'u kurşuna dizmişlerdi.

Geçtiğimiz Cuma günü, Rus hükümeti olağanüstü toplantısında gündeme gelen ‘Ça’ın kemikleri' konusu, ‘St. Petersburg’ta toprağ verilmesi' yolunda karar çıkmasıyla sonuçlandıktan sonra, dün Yeltsin d, komisyon kararını nihai olarak onayladı. Ortodoks Kilisesi, Ça'ın nasıl gömülmesi gerektiği konusunda kararsızlığını sürdürüyo. Kilise, Çar davasında hala karanlık noktalar olduğunu ileri sürere, Çar'ın cenaze töreninin dini değil sembolik olmasını istiyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle