GeriDünya Çankaya telefonu karar değiştirtti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çankaya telefonu karar değiştirtti

İstanbul’dan KKTC’ye dönmek üzere eşiyle uçağa binmek üzere olan KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Çankaya Köşkü’nde gelen telefon üzerine kararını değiştirip, Ankara’ya geldi. Denktaş, Cumhurbaşkanı Sezer’le görüştü.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün istanbul’dan KKTC’ye giden uçağa binmek üzereyken Çankaya Köşkü’nden gelen telefonla programını değiştirdi. Eşi Aydın Hanım’ı uçağa bindiren Denktaş, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmek üzere Ankara’ya geldi. Ani ziyaret, AKP hükümeti ile anamuhalefet partisi CHP’yi karşı karşıya getirdi. Denktaş’ın Ankara ziyaretinin temeli, Kıbrıs’la ilgili kritik MGK’nın yapıldığı önceki gün atıldı. Denktaş, MGK toplantısı yapıldığı saatlerde Bursa’da Annan Planı’na neden karşı olduğunu anlattı. Daha sonra da MGK toplantısının bitmesini bekledi. Bu sırada Dışişleri, Denktaş’ın Türkiye’de kalıp kalmayacağını yakın takibe aldı. Dışişleri Bakanlığı, MGK’nın ardından Denktaş’ın Ankara’ya geleceği haberini aldı. Kulislerden sızan bilgiye göre, MGK bildirisinde, Annan Planı’nda bazı isteklerin karşılanmamasının yanısıra, Türkiye’nin garantörlüğü, iki kesimlilik ve derogasyonlar konusundaki endişelerin net şekilde ortaya konulup, kayda geçirilmesi, Denktaş’ı memnun etti.

CHP AKP GERGİNLİĞİ

Başkent kulislerinde Denktaş’ın Ankara’ya gelme kararında CHP’nin de önemli rol oynadığı konuşuldu. Bu bilgiler bazı CHP kaynaklarınca da doğrulandı. Bu durum AKP ile CHP arasında gerginliğe de neden oldu. CHP, geçen cuma TBMM Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak, dünkü Meclis oturumunda Denktaş ile birlikte KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’ın da konuşturulmalarını istedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç, ‘Denktaş kendisi talep ederse konuşabilir’ diye yanıt verince, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, ‘Bugüne kadar hangi Cumhurbaşkanı ‘Meclis’te konuşacağım’ diye dilekçeyle talepte bulundu. Davet edilir konuşur’ diye tepki gösterdi. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ise TBMM Başkanı Arınç’la da görüşerek, ‘Böyle bir usül yok’ diyerek, hükümetin Denktaş ve Talat’ın davet edilmesine sıcak bakmadıklarını hissettirdi.

Türk askerini Ada’dan ben uğurlayamam

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, önceki gün Bursa Barosu’nca düzenlenen ‘Kıbrıs’ konulu konferansta duygusal bir konuşma yaptı. Konuşması sık sık ‘Kıbrıs Türk’tür Türk kalacak’ sloganlarıyla kesilen Denktaş, ‘29 ay sonra Türk askerini ben adadan uğurlayacakmışım ve çocuklarıma torunlarıma ‘gidiyorlar ama gene gelecekler’ diyemeyeceğim. Ben bu acıyı yaşamak istemiyorum’ derken gözleri yaşardı. Denktaş’ın bu hali konferansı izleyenleri de çok duygulandırdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle