Dünya Haberleri

DÜNYA

  Caminin çatısına çıkan ırkçılara ceza

  AA
  08.12.2017 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Fransız mahkemesi, Poitiers kentinde beş yıl önce inşa halindeki caminin çatısına çıkarak zarar veren ve İslam karşıtı sloganlar atan aşırı sağcı dernek Generation Identitaire’in beş üyesini hapis cezasına çarptırdı.

  POITIERS Ceza Mahkemesi, söz konusu dernekle beş üyesinin ‘mülke zarar vermek’ ile ‘din ve ırk temelli nefreti körüklemek’ suçlarından yargılandıkları davada kararını açıkladı.

  Mahkeme, aşırı sağcı derneği 10 bin euro para cezası, dernek üyeleri Alban Ferrari, Maxime Frier, Julien Langella ve Damien Lefevre’nin bir yıl ertelenmiş hapis ve beş yıl bazı vatandaşlık haklarından men edilmesi cezasına çarptırılmasına hükmetti.
  Ddernek üyesi Benoit Vardon’a da olaylarda suç ortağı olmaktan bir yıl ertelenmiş hapis ve beş yıl seçilememe cezası verildi.

  VALİLİK GÖSTERİYİ YASAKLAMIŞTI
  Mahkeme Başkanı Franck Wastl-Deligne, savunma makamının eylemlerin ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmesi yönündeki talebini reddederek, eylem sırasındaki ifade ve sloganların sahiplerini sadece nefret içerdikleri için değil, aynı zamanda bölgedeki Müslümanlara yönelik ırkçı ve dini nefreti körükleyen karakter taşımalarından dolayı cezalandırmaya karar verdiklerini kaydetti.
  Irkçı ve İslam karşıtı olarak bilinen Generation Identitaire’nin geçen ay başkent Paris’te ‘İslamlaşmaya karşı Avrupa’yı savunma’ adı altındaki gösterisi, Valilikçe yasaklanmıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı