Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cami yapılsın ama minaresiz

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  04.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan hükümetinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14-15 Mayıs’taki ziyareti öncesi açıkladığı Atina’da cami inşası kararı üzerine bazı Ortodoks dindar çevreler “minaresiz olsun” talebi ortaya attı.

  Medyaki “minaresiz cami” haberlerine Yunanistan’daki Müslümanlar Birliği başkanı Mısırlı Naim Elgandur, Hürriyet’te verdiği demeçte tepki gösterdi. Elgandur “Çan kulesiz kilise olur mu? Nasıl minaresiz cami olsun?” dedi. Elgandur sorularımızı şöyle cevapladı:
  Camisiz tek başkent Atina
  “Avrupa’da camisi olmayan tek başkent Atina ve bu şehirde 750 bin Müslüman yaşıyor. Şimdiye kadar dini ibadetimizi garajlar, teraslar, dükkanlar ve depolarda vs. yerine getiriyorduk. Nihayet cami inşa edilmesi için kesin bir kararın alınması sevindirici.”
  Dörtgen minare olabilir
  “Cami projesi ile ilgili bizim bir çalışmamız var. Caminin minaresi olacak elbette. Sadece şekli farklı olabilir. Yani daire değil de üçgen, dörtgen olabilir. Mezarlıklarla ilgili ise kilise Shisto kasabasında bir arazi tahsis etti. Mezarlığa dönüştüreceğiz. Şimdiye kadar ölüler ya ülkelerine ya da Batı Trakya’daki mezarlıklara gönderiliyordu.”
  Kilise ile cami yan yana
  “Maliyeti tümüyle Yunan devletince karşılanacak, Votanikos semtinde 17 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek cami 840 metrekare ve 500 kişi kapasiteli olacak. Bir cephesi aynı semtteki Ayios Hristoforos kilisesine çok yakın olacak caminin inşası en erken 3 yılda bitirilecek. Arazide halen Yunan deniz kuvvetlerinin oto tamirhaneleri bulunuyor. Caminin maliyeti 2006 yılında 15 milyon euro olarak hesaplanmıştı.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı