GeriDünya Cami imamlarını bile fişlediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cami imamlarını bile fişlediler

Cami imamlarını bile fişlediler
refid:4967280 ilişkili resim dosyası

ABD’de çözülen disklerde; Hizbullah’ın faaliyette olduğu illerde, ev ev fişleme yaptığı görülüyor. İzledikleri kişileri JİTEM, MİT, molla gibi sınıflara ayıran örgüt, ildeki imamların tümünü siyasi görüşlerine göre kayıt altına almış.

Hizbullah’ın tahrip etmeye çalıştığı ancak FBI’ın da yardımıyla çözülebilen bilgisayar hard diskleri, örgüte ait pek çok bilgiye ulaşılmasını sağladı. Arşivler, Hizbullah’ın haberleşme ve eylem yöntemlerini; öldürülen örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun örgüt üyeleri üzerinde kurduğu baskıyı açıkça gösteriyor.

ABD’de çözülen Hizbullah’a ait bilgisayar kayıtlarında Hizbullah’ın Diyarbakır ve Mardin Kızıltepe’deki önemli kişilere, esnafa ve şüphelendikleri kişilere dair tuttuğu fişler de bulunuyor. Sokak sokak ev ev fişleme yapan militanlar, izledikleri kişileri JİTEM, polis, MİT, tekfirci, molla, fahişeler, münafıklar ve rabıtacılar olarak sınıflandırmış. Özellikle bu illerdeki camilerin imamlarının tümü siyasi görüşleriyle birlikte kayıt altına alınmış.

Hizbullah arşivinin önemli bölümünü örgüt içi yazışmalar oluşturuyor. Bu yazışmalarda militanlar kod numaralarını ve isteklerini bildiriyor, Hüseyin Velioğlu’nun talimatları kendilerine iletiliyor. Örgüt üyelerinin attıkları her adımda Velioğlu’nun onayını aldıkları görülüyor.


İşte örgüt içi yazışmalardan bazıları:

Soru: Karpuz paralarını alamadım yardımcı olur musunuz?
Cevap: Bu arkadaşın babası cemaate başvursun. Alacaklarını detaylı bir şekilde yazsın. Yoksa kasete de konuşabilir. Kendisine yardımcı olacağız.

 Soru: Araba tamircisiyim. Özel tim elemanları arabalarını tamir ettirmek için geldiklerinde arabada cemaate ait dökümanlar ve fertlerin isimlerini gördüm. Ne yapayım?
 Cevap: Bu arkadaş gelen polislerin ajandalarını, arabadaki dosyaları, telsizleri, bunlara ait neyi alabilirse hemen cemaate göndersin.

Soru: İki bacımı evlendirmek istiyorum..
Cevap: Bu bacıların uygun arkadaşlarla evlendirilmesi konusunda yardımcı olunsun

 Soru: Devlet hastanesinde simitçilik yapan 4/15 kodlu arkadaştan şüpheleniyorum. Polislerle ve temizlikçilik yapan MHP’li ile görüşüyor. Başhekimle de arası iyidir.
 Cevap: 4/15 kodlu şahıs izlensin. Hakkında düzenli rapor gelsin.

 Soru: Çalışmak için izin istiyorum
 Cevap: Eğer cami çalışmalarını aksatmayacaksa bir müddet çalışmasına izin verilsin.

 Soru: Eniştem Ferhat önceleri cemaatle beraberdi. Şimdi içki içiyor, her türlü pisliği yapıyor. Uyarılmasını istiyorum.
 Cevap: İki arkadaşı gönderin buna nasihat etsinler. Eğer bir netice alınmazssa bu adam iyice dövülecek. Dövülme işini de habersiz yapmayın. 
 
Hüseyin Velioğlu’nun iç yazışmalara verdiği fetvalar dışındaki emir ve talimatları da örgüt üyelerine iletiliyordu.
 
 Arkadaşların evlerinde televizyon olmayacak. Olanlar da cemaate gönderecekler. Bölge ve şehir sorumlusu arkadaşlar da buna dahildir.

 Telefon trafiği çok yoğun kullanılıyor. Bu çok sakıncalıdır. Telefon konuşmalarında önceden belirlenen şifrelerin dışında konuşulmayacak.

Cemaate gelen raporlar değiştirilmeden, temize çekilmeden olduğu gibi gönderilecek. Kısmi değişiklik dahi büyük suçtur.

 Derslerin yapıldığı evlerin tümüne emniyet işareti konulacak

 Gönderilen kuryelerle kesinlikle istişare yapılmayacak. Bunlar sadece kuryedir. Bunların getirdiği şeyler dışında soru sorulmayacak, konuşulmayacak.

 Öğrenci evlerinde cemaatin koyduğu kurallara uyulmalıdır. Bu kurallara riayetsizlik edenler öğrenci evlerinden çıkarılsın.

Disketlerde, bu iç yazışmaların dışında örgüt üyesi ve sempatizanlarına ait listeler de yer alıyor.

Düzenli olarak tutulan listelerde kişilerin adları, kodları, tahsil durumları, işlerinin yanısıra haklarındaki değerlendirme de yer alıyor. Bazıları için ‘istikrarsız, yeni, çalışkan ve akıllı’, bazıları için ise ‘itaatkar, sorumlu, geveze, pasif, afacan, saf, boş konuşur ve düğünlerde oynuyor’ gibi değerlendirmeler bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle