GeriDünya Cameron'a soğuk duş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cameron'a soğuk duş

Cameron'a soğuk duş

Panama belgeleri kapsamında, off-shore fonunda hisse sahibi olduğunu açıklayan İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11,5 milyon belgenin sızdırılmasının ardından, babasının off-shore şirketiyle ilişkileri gündeme gelen Cameron, hafta başında, babasının kurduğu off-shore fonunda hisse sahibi olup olmadığı sorularına olumsuz yanıt verirken, önceki gün ise fonda eşiyle birlikte hisse sahibi olduklarını ve paylarını 2010 yılında 30 bin sterline sattıklarını ifade etti.               

Geç yaptığı açıklamayla halkın tepkisini çeken Cameron, bazı kesimler tarafından kamuoyunu kandırmaya çalışmakla suçlandı.               

Bu çerçevede sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşlar tarafından düzenlenen, "David Cameron: Ya vergi cennetlerini kapat ya da istifa et" başlıklı protesto için yaklaşık 2 bin kişi bugün Londra'daki Başbakanlık binası önünde bir araya geldi.               

People’s Assembly (Halk Meclisi) adlı grup başta olmak üzere, çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesinin destek verdiği gösteride katılımcılar, "İstifa", "David Cameron yalancı", "Cameron'ın hemen şimdi gitmesini istiyoruz" sloganları atarken, üzerinde "Cameron gitmeli", "Muhafazakarları defedin", "Cameron istifa et ve Panama'ya taşın" ile "Vergi cennetlerini kapatın" yazılı pankartlar tuttu.               

Protestoya destek vermek üzere Birleşik Krallık'ın farklı kentlerinden Londra'ya gelenlerin yanı sıra, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bazı protestocuların, gösteri için tropik desenli gömlek ve etekler giymesi ile boyunlarına rengarenk çiçekten kolyeler takması dikkati çekti.               - "Cameron, Başbakanlık'ta kalamaz"               

Protestoya katılan 32 yaşındaki proje müdürü Neil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti hükümetinin yoksullardan kestiği parayı, vergiden kaçan zengine verdiğini vurguladı. "Muhafazakarlar ile onların dostları para saklıyor" diyen Neil, "İngiliz halkı ayağa kalkmalı ve pasif olmayı artık bırakmalı. Çünkü günün sonunda sıkıntı çeken bizleriz, elit kesim değil" dedi.       

Camerona soğuk duş

       

Ülkesinin sosyal yardımlarıyla bilindiğini dile getiren Neil, "Zenginler biraz daha katlı sağlamalı. Toplumumuzdaki en savunmasız kesimi korumalıyız. Cameron, Başbakanlık'ta kalamaz. Bu Panama belgeleri sadece tek bir şirket hakkında. Sızmayan ve bilmediğimiz daha birçok şirket olduğunu düşünmeliyiz. Vergi cennetleri kapatılsın, ticaret yapılmasın. Paralar Birleşik Krallık'a geri getirilsin" çağrısında bulundu.               

Müzik sektöründe çalışan 29 yaşındaki David de vergiden kaçınan kişileri protesto etmek için gösteriye katıldığını belirterek, "Sadece Cameron değil, mevcut halde iktidardaki tüm siyasilere çifte standart uygulanıyor. Vergiden kaçınma ve kendi maaşlarını artırırken, başkalarınınkini azaltma gibi. Kişisel olarak sadece Cameron'ın değil, tüm Muhafazakarların gitmesini istiyorum. Tüm sistemin değişmesini istiyorum ancak bunun için bir başlangıç noktası gerekli. Ve ben de bu nedenle buradayım" diye konuştu.             

 Bu arada protestonun başlangıcında  kalabalık bir grup, Başbakan Cameron'ın bugün konuşma yaptığı Muhafazakar Parti Bahar Forumu'nun düzenlendiği binaya yürüyerek, binanın etrafını sardı. Bir süre burada "Cameron, utan" sloganları atan grup daha sonra Başbakanlık'a geri yürüyerek, bina önündeki göstericilere katıldı.             

 Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı yaklaşık 4 saat süren protestoda bazı göstericiler ayrıca, Başbakanlık binasının üzerinde bulunduğu Downing Sokağı'nda oturma eylemi yaptı.    

Camerona soğuk duş

         

GEÇ GELEN AÇIKLAMA               

İngiltere Başbakanı David Cameron, önceki gün ITV kanalına yaptığı açıklamada, Panama belgelerinde adı geçen babasının off-shore fonunda hisse sahibi olduğunu ancak 2010 yılında başbakan seçilmeden önce hisselerini sattığını söylemişti. Saklayacak bir şeyinin olmadığını dile getiren Cameron, fonlardan elde ettikleri kazançların vergisini ödediğini vurgulamıştı.               

Cameron bu hafta yaptığı bir diğer açıklamada ise hiçbir yerde hissesi veya off-shore fonu bulunmadığını dile getirmişti. Cameron, "Başbakan olarak maaşım, faizini aldığım biraz tasarrufum, kiraya verdiğim bir evim var. Bütün sahip olduklarım bunlar. Hiçbir yerde hissem veya off-shore fonum yok" demişti.             

 İngiltere Başbakanı Cameron'ın 2010 yılında ölen babası Ian Cameron'ın Mossack Fonseca'yı yatırımlarını İngiliz vergi sisteminden muaf tutmak için kullandığı ve off-shore fonu işlettiği ortaya çıkmıştı.              

PANAMA BELGELERİ           

 "Panama belgeleri" olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla off-shore şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.               

Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve "vergi cenneti" olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki off-shore şirketlere dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.               

Sızdırılan belgelerde aralarında devlet başkanlarının da olduğu 100'den fazla politikacının yanı sıra birçok küresel şirket ve ünlü simanın da adı geçiyor. Belgelerin sızdırılmasının ardından İzlanda Başbakanı David Gunnlaugsson istifa etmişti.      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle