GeriDünya Çalışanlara genel grev çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalışanlara genel grev çağrısı

Çalışanlara genel grev çağrısı
refid:14616292 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin bütçe açığının daraltılması için aldığı ekonomik önlemleri protesto etmek amacıyla, 24 ile 48 saat süreli grevlere gitme kararı aldı.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) bugünden itibaren 48, İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ise yarın 24 saatlik greve gidilmesi çağrısında bulundu.

Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) ve Yunanistan Komünist Partisi de (KKE) başta başkent Atina olmak üzere onlarca kentte gösteriler düzenlenmesi yönünde karar aldı.

Başkentin en turistik alanlarından olan Akropolis'te bu sabah bir gösteri düzenleyen PAME, turistlerin arkeolojik alanı ziyaret etmesini kısa bir süre engelledi.

Hükümetin geçen Pazar özellikle kamu çalışanlarını kapsayan ekonomik önlem paketini açıklanmasından sonra, dünden başlayarak yollara dökülen çalışanlar, herkesi protesto gösterilerine katılmaya çağırdı.

Başkentte dün akşam saatlerinden itibaren kent merkezine akın eden gruplar, “bütçe açığını halihazırda zengin hayatı sürenlerin oluşturduğunu, hükümetin aldığı önlemlerin ise ayı zorlukla çıkaran çalışanları hedef aldığını ve fakirlikten sefalete sürükleyeceğini” savundu.
Atina'nın merkezinde bugün ve yarın çeşitli saatlerde gösteriler düzenleneceği açıklandı.

Öğretmenler, dün gece Yunan Devlet Televizyonu ET1'in haber bültenini keserek canlı yayında yaşadıkları sorunları ekrana taşıdı.
Hava ve deniz yolu çalışanlarının yarın greve katılmasıyla iç ve dış seferlerin bu gece yarısından başlamak üzere iptal edildiği, ticari ve yolcu gemilerinin de sefere çıkmayacağı belirtildi.

Tüm toplu taşıma araçlarının greve, 6 saaatlik iş durdurma eylemleriyle destek verecekleri bildirildi. İş yeri sahiplerinin greve katılmalarıyla dükkanların yarın kapalı kalacağı açıklandı.

Bu arada, basın-yayın organları çalışanlarının da greve katılacak olmasıyla yarın hiçbir haber bülteninin yayımlanmayacağı, basın toplantılarının yapılmayacağı, haber ağırlıklı internet sitelerinin ise sayfalarını yenilemeyeceği kaydedildi.

EKONOMİK ÖNLEMLER

Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, Pazar günü yaptığı açıklamada, bütçe açığının daraltılması için alınacak borç konusunda, IMF (Uluslararası Para Fonu), AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile anlaşmaya varılması çerçevesinde yeni ekonomik önlemler alındığını açıklamıştı.

Kamuda maaşları aylık 3 bin avroya kadar olan çalışanların Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşı, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerin bundan böyle toplam bin avroya tekabül edeceğini belirten Papakostandinu, aylık 2 bin 500 avroyu geçmeyen emekli maaşlarında da Paskalya ile tatil ödeneklerinin 200'er, Noel maaşının ise 400 avro olarak belirlendiğini, daha yüksek emekli maaşlarının ise düşürüleceğini açıklamıştı.

Kamu çalışanlarının ödeneklerinde yüzde 8 oranında kesintiye gidileceğini ifade eden Bakan, kamuda gerek maaşların gerekse emekli maaşlarının dondurulduğunu da vurgulamıştı.

Maliye Bakanı, KDV'nin yüzde 21'den yüzde 23'e çıkarılacağını, sigara ve alkollü içki fiyatlarında yüzde 10 oranında ek vergi uygulanacağını, lüks harcamalarda ise vergilerin artacağını belirtmişti.

Papakostandinu, Yunanistan'da Gayri Safi Yurt içi Hasılanın (GSYİH) yüzde 12,7'sine ulaşan bütçe açığının 2014'de yüzde 3'ün altına düşürülmesinin hedeflendiğinin de altını çizmişti.

Yunanistan'da geçen Martta da ekonomik önlemler alınmıştı. Söz konusu önlemler, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV'nin yüzde 19'dan yüzde 21'e yükseltilmesi, ödeneklerde yüzde 12 oranında kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarında 3 ile 8 cent arası zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigara fiyatlarında ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulanması ve tutarı 35 bin avroyu aşan, araba ve yat alımlarını da içeren lüks harcamalara özel ek vergi konulmasını öngörüyordu.

Ayrıca, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşında yüzde 30, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerde ise yüzde 30 oranında kesinti yapılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle