GeriDünya Calais'te sığınmacılara gazlı müdahale
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Calais'te sığınmacılara gazlı müdahale

Calais'te sığınmacılara gazlı müdahale

Fransa'da Manş Denizi kıyısındaki liman kenti Calais'te bulunan sığınmacı kampının yıkımı sırasında, çadırlarını bırakmak istemeyenlere polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Sabah erken saatlerde çoğunlukla Suriye, Irak, Eritre ve Afganistanlı sığınmacıların kaldığı kampa gelen yüzlerce özel harekat polisi, kampın güney kısmında güvenlik önlemleri aldı. Polis korumasında kampa giren çalışanlar ise çadırları yıkmaya başladı. Sökülen çadırlar ve sığınmacıların çadırlarda kalan eşyası, buldozerlerle çöp konteynırlarına yüklendi. 

Calaiste sığınmacılara gazlı müdahale

"BİZ TERÖRİST DEĞİLİZ"

Yıkım sırasında bazı sığınmacılar, "Biz terörist değiliz, evlerimizi yıkmayın" yazan bir pankart taşırken, bir sığınmacı da çadırının üstüne çıkarak, "Avrupa'da özgürlük arıyorum ama hiç yok" yazan bir dövizle sessiz protestoda bulundu.

Calaiste sığınmacılara gazlı müdahale

GAZ VE TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE

Yıkıma tepki gösteren sığınmacılarından bazıları ise kaldıkları çadırları ateşe verdi. Yangın büyümeden söndürülürken, yıkım işleminin devam etmesiyle beraber kampta gerilim de arttı. Çadırlarını terk etmek istemeyenlere polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Gazdan etkilenenlere, arkadaşları ve bazı sığınmacı yanlısı aktivistler müdahale etti.
Olaylar sırasında en az 3 kişi gözaltına alındı. Tahliye edilen sığınmacılardan bazıları ise iki ayrı otobüsle Fransa'nın başka şehirlerinde bulunan kamplara gönderildiler.

Calaiste sığınmacılara gazlı müdahale

 "BİZE NE OLACAĞINI BİLMİYORUZ"

Iraklı sığınmacı Saruvar Raşid, kendilerinin ve bazı aktivistlerin polisleri durdurmaya çalıştığını belirterek, "Ama bu çabalar işe yaramıyor. Bundan sonra bizlere ne olacağını bilmiyoruz. Burada yaklaşık 6 bin kişi yaşıyor ve kamp tamamen yıkılırsa yaşayacak bir yer kalmayacak. Bir planım yok, polisin beni öldürmesini ya da özgür bırakmasını bekliyorum" dedi.

Calaiste sığınmacılara gazlı müdahale

YIKIM KARARI GEÇEN HAFTA ALINDI

Lille İdare Mahkemesi geçtiğimiz hafta kampın güney kısmının tahliye edilmesi kararını onaylamıştı. Ancak karar, bölgedeki mülteci dernekleri tarafından Danıştaya taşınmıştı. Tahliye kararına Fransa ve İngiltere'deki derneklerden de tepki gelmiş ve hükümete tahliyeyi durdurması çağrısı yapılmıştı. Danıştay henüz kararını vermeden cuma gününden itibaren bazı göçmenler kampı terk etmeye başlamıştı.

Calaiste sığınmacılara gazlı müdahale

SURİYE, IRAK, ERİTRE VE AFGANİSTANLI SIĞINMACILAR

Calais kentinde çoğu Suriye, Irak, Eritre ve Afganistan'dan gelen yaklaşık 5 bin sığınmacı yaşıyor. Calais, İngiltere'ye geçmek isteyen sığınmacılar için önemli bir çıkış yolu olarak görülüyor. Fransa, kentteki sığınmacıların yaşadığı kampların insani olmayan koşulları yüzünden uzun zamandır Avrupalı insan hakları dernekleri ve sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekiyor.

Calaiste sığınmacılara gazlı müdahale

Yorumları Göster
Yorumları Gizle