GeriDünya Caferi: Kerkük taslaktan sonra tartışılsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Caferi: Kerkük taslaktan sonra tartışılsın

Irak'ta 30 Ocakta yapılan seçimden birinci parti olarak çıkan, ülkedeki önde gelen Şii din adamı Büyük Ayetullah Ali Sistani'nin desteklediği Birleşik Şii İttifakı'nın başbakan adayı İbrahim Caferi, Kerkük konusundaki tartışmaların, anayasa taslağının hazırlanmasından sonraya ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Caferi, güneydeki Necef kentinde Sistani ile yaklaşık 2 saat süren görüşmesinden sonra yaptığı ve Sistani'nin kendisinin başbakan adaylığını desteklediğini söylediği açıklamasında, kuzeydeki Kerkük kentiyle ilgili tartışmaların, 15 Ağustosa kadar tamamlanması planlanan anayasa taslağının hazırlanmasından sonraya ertelenmesi gerektiğini kaydetti.

“Böylesine hassas bir konunun geçici hükümetin yönetimi altında tartışılmaması gerektiğini” belirten Caferi, konunun parlamentonun ve daimi bir anayasasın oluşmasından sonra ele alınması gerektiğini söyledi.

Dava partisinin lideri, geçici hükümetin Devlet Başkanı Yardımcısı Caferi, görüşmesinden sonraki ilk açıklamasında Sistani'nin, ittifakın kendisini başbakan adayı gösterme kararına saygı duyduğunu ve kararı desteklediğini kaydetmişti.

Caferi ayrıca, büyük çoğunluğu seçimleri boykot eden Sünnilerin de siyasi sürece dahil edilmesi ve anayasanın taslağının hazırlanmasına yardım etmesi gerektiğini belirtti.

Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) yetkilisi Neçirvan Barzani, bugün yeni Irak hükümetinin oluşumu konusunda, sadece ülkenin kuzeyindeki tartışmalı bölgelerde kontrolün kendilerine verilmesi halinde uzlaşacaklarını söylemişti.

Irak seçimlerinden Sistani'nin desteklediği Birleşik Şii İttifakı birinci, IKDP ve IKYB'nin oluştuğu Kürt koalisyonu ikinci, laik Şii İyad Allavi'nin listesi üçüncü olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle