GeriDünya Büyükelçi’yi ’karşı şok atış’ kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükelçi’yi ’karşı şok atış’ kurtardı

Büyükelçi’yi ’karşı şok atış’ kurtardı
refid:3731561 ilişkili resim dosyası

Irak Büyükelçiliği’ne geçen yıl yapılan saldırıdan sonra görevlendirilen 10 kişilik özel tim grubu dün Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz’e düzenlenen saldırının püskürtülmesinde kilit rol oynadı. Havaalanı yakınında elçilik konvoyunun saldırıya uğraması üzerine özel tim, "karşı şok atış" yaparak yanıt verdi. Türk tarafında ölen ya da yaralanan olmadı.

TÜRKİYE’nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz’ün de içinde bulunduğu konvoya yönelik dünkü saldırıyı, elçiyi korumakla görevli 10 kişilik özel timin yaptığı "karşı şok atış" püskürttü.

Irak Büyükelçiliği’nde görevli özel timin grup amirinin saldırıya yönelik raporu dün öğleden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ulaştı. Raporda, saldırganların 20 kişi olduğu ve bulvarın her iki yanından yoğun ateş altında kalındığına

/images/100/0x0/55eaf89ff018fbb8f8a28e0a
yer verilirken, olay sırasında 200’e yakın mermiyle saldırganlara yanıt verildiği kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ulaşan olay anına ilişkin ilk raporda, Büyükelçi Çeviköz’ün dün sabah saatlerinde Sünni Müslüman Din Adamları Birliği’nin havaalanı yakınında bir camide bulunan karargahındaki toplantısına katıldığı belirtildi. Büyükelçinin aracının korunması için 10 kişilik özel timin iki ciple konvoya eşlik ettiğine dikkat çekilen raporda, "Toplantı bitiminde büyükelçinin aracı koruma araçlarının arasına alınarak elçilik binasına doğru yola çıkıldı. Havaalanı yakınındaki bulvarda ilerlerken yolun her iki yanından konvoya dönük uzun namlulu silahlarla yoğun ateş başladı. Öncü araç içindeki grup amiri elçilik aracını telsiz talimatı ile durmaması konusunda uyardı ve yola devam edilmesi talimatı verdi" denildi. İkinci araç içinde yer alan 5 kişilik özel tim grubu ise, takibi önlemek için saldırganlarla yoğun çatışmaya girdi.

ÖNCELİK, ELÇİNİN GÜVENLİĞİ

Bağdat’taki saldırıyı değerlendiren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün üst düzey bir yetkilisi, özel timin öncelikli görevinin olası bir saldırıya karşı büyükelçiyi güvenli bir bölgeye uzaklaştırmak olduğunu anımsattı. "Görevli özel time verilen söz konusu eğitim Ankara’da aylarca sürdü. Nitekim aldıkları eğitimin gereğini dün başarıyla yerine getirdiler. Öncü ekip, elçiyi çatışma alanı dışına güvenli bir şekilde çıkarırken artçı ekip, saldırganlara yoğun ateş açarak, amaçlarına ulaşmalarını engellediler" diyen aynı yetkili hem Büyükelçi Ünal Çeviköz’ün aracının hem de koruma görevi yapan özel time ait iki aracın zırhlı olmasının olası bir facianın önlenmesinde etkili olduğunu kaydetti.

İşte kriptodaki dehşet dakikaları

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz, dün Bağdat’ta Sünni liderlerle yaptığı görüşmeden dönerken silahlı saldırıya uğradı. Hürriyet’in ele geçirdiği kriptoda "Saldırı planlıydı ve büyükelçiyi öldürmek amacıyla düzenlendi" dendi. Bağdat’tan gelen bilgilere göre olay dakika dakika şöyle gelişti:

11.00 Büyükelçi ve beraberindeki heyet zırhlı üç araçla Sünni ulema lideri Haris el-Dzari ile görüşmek için büyükelçilik binasından ayrıldı. Konvoyda özel harekát timleri de bulunuyordu. Büyükelçi Çeviköz, el-Dzari ile 15 Aralıktaki seçimler sonrası Irak’ta oluşacak yeni siyasi süreçle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

12.25 Büyükelçi ve beraberindekiler görüşmenin sona ermesi sonucu El-Dzari’nin karargah olarak kullandığı ve Saddam Hüseyin’in yaptırdığı "Savaşların Anası Camii"nden ayrıldı.

12.30 Konvoy, yolda bir süre ilerledikten sonra, yaklaşık 15-20 kişi olduğu tahmin edilen bir grubun kurduğu pusuya düştü. Bu sırada yol kenarındaki evlerin çatılarından ve yol kenarından konvoya ateş açıldı. Özel harekátçılar konvoyu hiç durdurmayarak pusu yerinden uzaklaştı. Konvoy uzaklaşırken saldırganlar bu kez rastgele ateş etmeye başladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle