GeriDünya Büyükelçi ol
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükelçi ol

Büyükelçi ol

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, Kraliyet ailesi tarafından dışlandığı bir dönemde Prenses Diana’ya sahip çıktığı, hatta onu ölümünden önce büyükelçi yapmaya hazırlandığı iddia edildi. İddia, Blair’in basın danışmanının yayınlanan günlüklerinde yer aldı.

TONY Blair görevi Gordon Brown’a bırakıp Ortadoğu Dörtlüsü’nün elçisi olarak yeni görevine başladı, ama anavatanında hakkında yazılıp çizilenler bitmedi. Son iddia, Blair’in eski basın danışmanı Alastair Campbell’ın, "The Blair Years" (Blair Yılları) adlı kitabında yer aldı. Campbell, eski günlüklerini yayınlayacağı kitapta, Blair’in bir dönem İngiltere’nin büyükelçisi olarak atamaya hazırlandığını ve bu yüzden onunla birkaç kez "gizlice buluştuğunu" yazdı.

Kitabın bir taslağı Daily Mirror tarafından ele geçirildi ve kısmen yayınlandı. Daha önce gazetenin siyaset editörlüğünü de yapan Campbell’ın "güvenilir kaynaklara" dayanarak verdiği bilgiye göre, Blair ile Diana arasındaki "hassas" görüşmeler çok gizli tutuldu. Kraliyet ailesinin siyasetten olabildiğince uzak kalma geleneği nedeniyle suçlanmaktan korkan Blair, Diana ile kapalı yemeklerde bir araya gelerek büyükelçilik önerdi.

KONUT DIŞINDA

Kitabın dayandığı bir kaynak, Blair’in tüm toplantıları Westminster’daki resmi ofisinde yapmaktan özenle kaçındığını söyledi. Buna göre Blair, Diana’ya, vizyonuna uygun, daha modern bir Britanya imajı için kendisinin biçilmiş kaftan olduğunu ifade etti. Diana, büyükelçilik teklifine epey şaşırsa da, Blair’in projesini desteklediğini ve katkıda bulunmak istediğini söyledi.

Gizli yemeklerde, Blair’in eşi Cherie’nin de çoğu kez hazır bulunduğu, Campbell’ın ise hemen her yemekte yer aldığı bildirildi. Son aşamaya gelen büyükelçilik projesi, Prenses Diana’nın 31 Ağustos 1997’de Paris’te yaşanan ve hálá tartışılan bir trafik kazasında ölmesiyle suya düştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle