Dünya Haberleri

DÜNYA

  Büyükelçi Bass inkâr etti ama ABD, PYD'ye silah vermeyi sürdürüyor

  AA
  08.04.2016 - 17:12 | Son Güncelleme:

  Anadolu Ajansı, ABD’nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye, Haseke'deki Rümeylan üssüne inen helikopterlerle askeri yardımını sürdürdüğünü aktardı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, dün "PYD'ye silah ve mühimmat vermediklerini" söylemişti.

  Haseke'deki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre; önceki gün ve dün ABD helikopterleri Rümeylan'daki Amerikan üssüne inerek, örgütün konvoy halinde gelen araçlarına askeri nitelikli büyük kargolar yükledi.

  Yerel kaynaklar ayrıca, PYD'nin operasyon için Kobani'ye (Ayn el-Arab) 700 savaşçı gönderdiği bilgisini paylaştı.

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise dün Diplomasi Muhabirleri Derneği'nde yaptığı açıklamada PYD'ye silah ve mühimmat vermediklerini söylemişti.

  ABDnin Irak ordusuna verdiği silahlar PKKnın eline geçmişABD'nin Irak ordusuna verdiği silahlar PKK'nın eline geçmiş

  IŞİD'e karşı operasyonlarda Türkiye'deki İncirlik Üssü'nden istifade eden ABD, Haseke'nin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde Ekim 2015'te üs çalışması başlatmıştı. Rümeylan üssü şimdilik sadece helikopter inişleri için uygun durumda.

  Büyükelçi Bass inkâr etti ama ABD, PYDye silah vermeyi sürdürüyor

  PYD de Türkiye sınırındaki Cerablus'a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Menbiç'e "Büyük Menbiç Operasyonu" adını verdiği saldırıları başlatmak için bir süredir hazırlık içinde.

  Örgüt, 27 Aralık 2015'te ABD uçaklarının hava saldırısının ardından Fırat Nehri'nin batı yakasındaki Tişrin Barajı'nı IŞİD’den almıştı. Ardından bazı Arap grupların da yer aldığı PYD liderliğindeki güçler, barajın 9 kilometre kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmıştı. Örgütün sonraki hedefi, Fırat'ın batısında Azez-Cerablus hattında ilerleyerek, Kobani ve Afrin'i birleştirmek.

   

  Etiketler: Suriye , ABD , PYD
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı