Dünya Haberleri

DÜNYA

  Büyükelçi Acet döndü

  Hürriyet Haber
  27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NATO'nun müdahalesinden sonra Kosova'daki Sırp zulmünden kaçanların akın akın geldiği Kapıkule'ye, Belgrad Büyükelçimiz Ali Ahmet Acet de ulaştı.

  Büyükelçilik'teki 50 kadar görevliyi gruplara ayırıp Türkiye'ye gönderdikten sonra, dün saat 13.00'de eşi Şirin Payzın Acet ile Kapıkule'den giriş yapan Ali Ahmet Acet ‘Bize de ufak tefek tepkiler başladı, daha da yoğunlaşabileceği endişesiyle elçiliği geçici olarak boşalttık. Personeli daha önceden gruplar halinde gönderdim. En son eşimle birlikte biz ayrıldık. Elçilik ve ikametgah emin ellerde, yerel bir görevli var’ dedi.

  Büyükelçiliğe ait Kartal marka makam otomobilini kendisi kullanan Acet, eşiyle birlikte seçim sandığına gidip oy da kullandı. Kapıkule'de bir süre dinlenen Büyükelçi Acet, Büyükelçilikte bayrağımızın dalgalanacağını, Yugoslavya ile diplomatik ilişkilerin süreceğini vurguladı. Kosova'dan birkaç bin kişinin gelmesinin önemli olmadığını anlatan Büyükelçi Acet, ‘Kosova’da 50- 60 bin Türk, 250 bin de Türkçe konuşan var. Onların can güvenliğinden büyük endişe duyuyoruz' dedi.

  Bu arada, Sırp zulmünden kaçan Kovovalılar'ın Kapıkule'den Türkiye'ye girişi dün sabahtan itibaren yeniden hızlandı. Özel otomobil ve otobüslerle gelenlerin sayısının dün öğlen saatlerinde 2.370'e ulaştığı söyleyen Edirne Vali Yardımcısı ve Kapıkule Mülki İdare Amiri Necati Şentürk, gelenlerin tamamının çeşitli illerdeki yakınlanrının yanına gönderildiğini söyledi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı