GeriDünya Büyük yıkım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük yıkım

Büyük yıkım

AFGANİSTAN’da önceki gün meydana gelen ve komşu ülkelerde de hissedilen 7.5 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 350’yi aştı. Merkez üssü başkent Kabil’in kuzeydoğusundaki Hindukuş Dağları olan deprem bir dakikadan uzun sürdü. Pakistan’da 241, Afganistan’da da 115 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi de yaralandı.

TALİBAN ZORLUK ÇIKARMAYACAK

Altyapısı sağlam olmayan Afganistan’da depremin vurduğu bölgelerde bulunan okullar, artçı sarsıntılarla yıkılabileceği korkusuyla kapatıldı. Takhar vilayetinde 12 kız öğrencinin, deprem sırasında okuldan çıkmaya çalışırken izdihamda hayatını kaybettiği belirtildi.
Terör örgütü Taliban ise kontrol ettiği bölgelere gelmek isteyen yardım kuruluşlarına ‘zorluk çıkarmayacaklarını’ açıkladı. Taliban’ın militanlarına da depremzedelere yardım edilmesi emri verildiği belirtildi.

SİNİRLİOĞLU’NDAN TAZİYE TELEFONU

DIŞİŞLERİ Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani ve Pakistan Dışişleri Bakanı Sertaç Aziz’i arayarak, Türkiye’nin başta Türk Kızılayı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) olmak üzere tüm kurumlarıyla yaraların sarılması için işbirliğine hazır olduğunu söyledi. m AA

Yorumları Göster
Yorumları Gizle