GeriDünya Büyük tartışmalara neden olmuştu! Trump kararını açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük tartışmalara neden olmuştu! Trump kararını açıkladı

Büyük tartışmalara neden olmuştu! Trump kararını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir tartışılan Guantanamo Körfezi'ndeki kampın açık kalması için başkanlık kararnamesi imzaladığını açıkladı.

ABD Kongresi'nde yaptığı ilk "Birliğin Durumu" konuşmasında Trump, Guantanamo'daki cezaevi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Trump, "Bugün bir sözümü daha tutuyorum. Bakan (James) Mattis'e askeri alıkoyma politikamızı yeniden gözden geçirme ve Guantanamo Körfezi'ndeki kampın açık tutma talimatı veren bir başkanlık kararnamesi imzaladım" ifadelerini kullandı. 

DEAŞ ve El Kaide ile mücadelesinde ABD'nin ihtiyaç duyacağı gücü kullanabilmesi için ABD Kongresi'nin desteğini de talep eden Trump, teröristleri dünyanın her yerinde kovalamaya devam edeceklerini kaydetti. 

41 TUTUKLU BULUNUYOR 

Önceki Başkan Barack Obama'nın kapatılması için uğraştığı ancak sonuç alamadığı Guantanamo Cezaevi'nde halihazırda 41 tutuklunun bulunduğu biliniyor. 
ABD'nin Küba'nın güneyindeki toprağı Guantanamo Körfezi üssündeki gözaltı merkezi, ABD'nin 11 Eylül saldırısının ardından Afganistan'ı işgal etmesini izleyen günlerde açılmıştı.  Ocak 2002'de dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından açılan cezaevi'nde, 2003 yılında 680 tutukluya ulaşmış, görev süresi içinde Bush 500 civarında tutukluyu göndermişti. Obama döneminde toplam 197 tutuklunun gönderildiği Guantanamo'dan Trump henüz hiçbir tutukluyu göndermedi. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (30.01.2018-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle