Dünya Haberleri

DÜNYA

  Büyük şok! ABD füzeyi önleyemedi!

  AA
  01.02.2018 - 07:18 | Son Güncelleme:

  ABD Füze Savunma Ajansı'nın Hawaii adalarında konuşlu balistik füze savunma sistemini test ettiği ancak sistemin uçaktan fırlatılan bir füzeyi önleyemediği iddia edildi. 

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) “Füze Savunma Ajansı ile ABD donanmasının Aegis Ashore Füze Savunma Test Kompleksi Hawaii’nin Kauai Adası'nda yer alan Pasifik Füze Atış Tesisleri'nde gerçek Standart Füze (SM) 3 Block IIA füzeleriyle test atışları yaptığını” açıklamıştı.

  Ancak Amerikan CNN televizyonu birçok savunma yetkilisine dayandırdığı haberinde Rheython savunma şirketi tarafından geliştirilmekte olan füzenin
  uçaklardan fırlatılan füzeleri vuramadığını öne sürdü.

  Pentagon konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, CNN, ABD ordusunun testin başarısız olmasının nedenlerini araştırdığını duyurdu.

  Geliştirme aşamasında olan sistemin orta menzilli balistik füzeleri önlemek için inşa edildiği, özellikle de Kuzey Kore’nin füze tehdidine karşı ABD’nin Pasifik’teki füze savunma sisteminin önemli bir unsuru olacağı belirtiliyor.

  Aegis Ashore füze sistemi daha önce Aegis gemilerinde kullanılırken bu denemenin sistemin karadan havaya atış kabiliyetini test ettiği belirtildi.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı