GeriDünya Büyük koalisyon için Steinmeier devrede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük koalisyon için Steinmeier devrede

Büyük koalisyon için Steinmeier devrede

Almanya’daki hükümet kurma krizini aşmak için Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Hıristiyan Demokrat Birlik lideri Merkel ile Sosyal Demokrat Parti lideri Schulz’u bu akşam ağırlamaya hazırlanıyor.

ALMANYA Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, hükümet kurma krizini aşmak için CDU, CSU ve SPD liderleriyle bu akşam bir araya gelecek. Başbakan ve CDU’nun Genel Başkanı Angela Merkel, CDU’nun kardeş partisi CSU’nun Genel Başkanı Horst Seehofer ile SPD’nin Genel Başkanı Martin Schulz’u akşam saatlerinde Bellevue Sarayı’nda ağırlayacak olan Steinmeier, taraflarla koalisyon oluşturulma ihtimalini görüşecek.
24 Eylül’deki federal meclis seçimlerinden SPD her ne kadar ikinci büyük siyasi parti olarak çıksa da sonuçların açıklanmasının hemen ardından CDU/CSU ile koalisyon kurmayacaklarını belirtmişti.
Bunun üzerine CDU, FDP ve Yeşiller ile bir ay kadar süren ön görüşme yapmış, ancak FDP’nin çekilmesi sebebiyle bu görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.
Ardından devreye giren Steinmeier, yeni bir seçime gidilmesinin önüne geçebilmek için SPD’ye baskı yapmış ve SPD hükümet ortağı olmama konusunda aldığı kesin karardan dönebileceği sinyallerini vermeye başlamıştı.

‘HİÇBİR SEÇENEK TARTIŞMA DIŞI DEĞİL’
27 Kasım’da açıklama yapan SPD lideri Schulz, CDU/CSU ile bir koalisyon ihtimalini göz ardı etmediklerini söylemiş, ancak, “Hiçbir seçenek tartışma dışı değil” diyerek sözlerine devam etmişti.
FDP ve Yeşiller ile sona eren ön görüşmeler sonrasında Almanya’da hükümeti kurmak için iki seçenek konuşuluyor. Bunlardan ilki CDU/CSU ile SPD’nin büyük koalisyon oluşturmasıyken ikincisi de SPD’nin desteklemesiyle azınlık hükümetinin kurulması.
Eğer CDU/CSU ile SPD büyük koalisyon oluşturarak hükümet kurarlarsa, 24 Eylül’deki seçimlerden üçüncü büyük parti olarak çıkan sağ popülist AfD, mecliste ana muhalefet partisi olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle