Dünya Büyük beyin yüksek zeka getirmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük beyin yüksek zeka getirmiyor

Büyük beyin yüksek zeka getirmiyor

Bilim insanları hayvan kafatasları üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda beyin üzerinde çok ilginç bulgulara ulaştı.

Bilim insanlarının hayvan kafatasları üzerinde yaptığı araştırma, beyin hakkında ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Current Biology adlı bilim dergisinde çıkan makaleye göre, iğne ucu büyüklüğünde beyne sahip olan böcekler, kendilerinden binlerce kat büyük olan hayvanlar ile aynı zekâya sahipler.

 

Bilim insanları büyük beyine sahip olan hayvanların, beyinlerini kas kontrolü için kullandıklarını, kas yapısı ne kadar fazla ise, onu kontrol etmesi gereken sinir sistemi de bir o kadar büyük olacağı için beynin büyük olması gerektiğini açıkladılar. Bunun yanında, sanıldığı gibi büyük beyin daha yüksek bir düşünce gücü sağlamıyor.

 

BÜYÜK BEYİNLER KARMAŞIK DEĞİL

Londra Üniversitesi akademisyeni Lars Chittka yaptığı açıklamada, “Büyük beyinlerde daha fazla karmaşıklık yok, tam tersine sürekli aynı sinirsel faaliyetlerin tekrarlandığını görüyorsunuz. Bu durum hafızadaki resim ve müzik birikiminin üzerine bir şeyler ekleyebiliyor, ama beyin için büyük bir hard disk daha iyi bir işlemci anlamına geliyor diyemeyiz” dedi.

 

Bir balinanın yaklaşık 10 kilo ağırlığındaki beyni 200 milyon sinir hücresi içerirken, 85 milyon sinir hücresi içeren insan beyni 1.2 ila 1.5 kilo arasında ağırlığa sahip. Bir arı ise sadece 1 miligram ağırlığındaki beyninde bir milyona yaklaşan sinir hücresine sahip.

 

SAYI SAYAN BÖCEKLER

Londra Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, böceklerin yüksek zekâya sahip olduklarını da kanıtladı. Örneğin bal arıları sayabiliyor, köpek ve insan yüzleri gibi benzer görüntü veya nesneleri kategorize edebiliyor, simetrik ve asimetrik geometrik şekilleri ayırt edebiliyor.

 

Bilim insanları hayvanların değişen zeka seviyelerinin, beyinlerinin spesifik bölümlerinin gelişimlerine bağlı olduğunu belirttiler. Özellikle duyu ve hareket kabiliyeti gelişmiş olan hayvanların beyinlerinde bu özellikleri kontrol eden bölüm büyük iken, zekâları daha düşük olabiliyor.

 

Bilim insanları, “ileri” düşünce yeteneğinin birkaç nöron ile belirlendiğini öne sürüyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle