Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bütün davaların kafesteki anası

  Hürriyet Haber
  21.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önceki gün yargıç önüne çıkartılan Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in yargılanması Arap basınında zıt yorumlara neden oldu. Bazı Arap gazeteleri Saddam davasının Irak’ta mezhepler arasındaki ayrılıkları daha derinleştireceği konusunda uyarıda bulundular. Kuveyt gazetesi ise El-Kabas Saddam Hüseyin’in 1991 Kuveyt işgali sırasındaki ‘Bütün savaşların anası’ sözüne gönderme yaparak, devrik lideri ‘bütün davaların kafesteki anası’ diye niteledi. El-Watan gazetesi, ‘Irak şeytanı adalet önünde’ başlığını kullandı.

  Lübnan’da yayınlanan En-Nehar Gazetesi, dava hakkındaki en keskin yorumunda, ‘Saddam davası adalet için değil intikam almak için bir araç olarak kullanılıyor. Sünni-Şii gerilimi daha da tırmanacak’ dedi. Suudi Arabistan’da yayınlanan Er-Riyad gazetesi ise Saddam’ın suç işlediğinin aşikar olduğunu, ancak bu dava nedeniyle kendisine sempati duyanların gözünde bir ‘kahramana’ dönüşeceğine dikkat çekti.

  Öte yandan Saddam Hüseyin ile birlikte yargılanan Baas partisi yetkilisi Avad el Bandar’ı önceki gün mahkeme salonunda savunan bir avukat, dün kaçırıldı. Avukat Sadun Sayer el Cenabi’nin, dün akşam Bağdat’taki ofisinden silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı bildirildi.

  /images/100/0x0/55ea8791f018fbb8f885f3d6Avucuna ne yazdı

  Saddam Hüseyin önceki gün mahkemeye sol elinde tuttuğu Kuran’la geldi. Kürt hakim Rizgar Muhammed Amin ile tartışması sırasında aynı elin avuç içinde bir takım yazılar dikkat çekti. Mahkeme salonuna kağıt ve kalemle girmek yasak olduğundan Saddam bazı notlar almıştı, ancak yazının içeriği çözülemedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı