GeriDünya Butto Şehitleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Butto Şehitleri

Butto Şehitleri
refid:7522556 ilişkili resim dosyası

Sürgünden ülkesine dönen eski Pakistan Başbakanı Butto’nun konvoyuna düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 136’ya çıktı. Pakistan tarihinin bu en kanlı terör eyleminin İslamcı militanların işi olduğu sanılıyor. Saldırıdan kurşun geçirmez kamyon sayesinde kurtulan Butto ise saldırının ardında eski diktatör Ziya ül Hak taraftarlarının bulunduğunu ileri sürdü ve ölenleri "demokrasi şehitleri" diye niteledi.

PAKİSTAN'DAKİ ÇOŞKULU KARŞILAMA VE KANLI SALDIRIDAN SONRA DEHŞETİN FOTOĞRAFLARI

BİR İslam ülkesinde seçilen ilk kadın başbakan olan ve iki dönem görev yaptıktan sonra yolsuzluktan suçlu bulununca kendi isteğiyle sürgüne giden Benazir Butto’nun yurduna dönüşü kanlı oldu. 8 yıl sonra döndüğü Karaçi’de 1 milyon kişi tarafından coşkuyla karşılanan Butto’nun konvoyu önceki gece bombalı saldırıya uğradı. Önce kalabalığın üstüne el bombası attığı sanılan saldırgan, daha sonra içinde bulunduğu bomba yüklü kamyoneti havaya uçurdu. Pakistan tarihinin en kanlı saldırısında 18’i polis olmak üzere 136 kişi ölürken, 250 kişi yaralandı. İkisi polis otomobili olmak üzere birçok araç hurdaya döndü.

Çivi ve bilyelerle parça tesirli hale getirilmiş güçlü bir patlayıcının kullanıldığı saldırıyı üstlenen olmadı ama hemen herkes Taliban yanlılarını işaret ediyor. İslamcı militanların, hakkındaki yolsuzluk suçlamalarının düşürülmesi şartıyla Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile iktidar paylaşımını kabul ettiği söyleyen Butto’ya suikast hazırladığı iddia ediliyor.

EL KAİDE AĞALARI MI

Bir numaralı şüpheli olan El Kaide’ye yakın savaş ağası Beytullah Mesud, saldırıyla ilişkileri olmadığını açıkladı. Taliban yanlısı Mesud’u suçlayan Pakistan güvenlik güçleri ise, Butto’nun konvoyunun zafer sarhoşluğu yüzünden gerekli güvenlik prosedürlerini uygulamadan ilerlediğini bildirdi.

Saldırıdan önce, Butto’ya suikast düzenleyeceklerini açıklayan Mesud’a bağlı üç intihar saldırganının Karaçi’ye intikal ettiği istihbaratı alınmıştı. İntihar saldırganının kopuk kafasını bulan Pakistanlı adli tıp uzmanları, DNA testiyle kimlik belirleme çalışmalarına başladılar.

Butto ise, ilk aşamada, 1999 yılındaki askeri darbeyle ülkede iktidara el koyan ve artan baskılar üzerine demokrasiye dönmeye razı olan Devlet Başkanı Müşerref’i yeterince güvenlik önlemi almamakla suçladı. Ancak Butto, yaklaşık 30 yıl önce başbakan babası Zülfikar Ali Butto’yu devirip idam eden General Ziya ül Hak yanlılarının olayın arkasında olduğunu düşünüyor. Butto, dün yaptığı açıklamada, saldırının kurbanlarını "demokrasinin en yüce şehitleri" diye niteledi ve "Yaptıkları fedakarlık boşa gitmeyecek. Mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

KOCAYA GÖRE GİZLİ SERVİS

Saldırıyı iki İslamcı intihar bombacısının gerçekleştirdiğine inanan Butto’nun kocası Asıf Ali Zerdari ise olayın arkasında Pakistan gizli servisinin olduğunu ileri sürüyor. Dubai’de bulunan Zerdari, Pakistan istihbarat örgütleriyle İslamcı militanların yıllardan beri iç içe olduğunu savunarak, "Gizli servisin bir şubesini suçluyoruz ve o şubeye karşı harekete geçilmesini istiyoruz. Saldırıyı aşırı dinci militanlar düzenlemedi, o istihbarat şubesi düzenledi" dedi.

/images/100/0x0/55eb2273f018fbb8f8ad722d


Benazir’i böyle indirdiler

Polis araçlarında elektronik sinyal karıştıcı olduğu için bombaların elle patladıldığı, cep telefonlu fünye kullanılmadığı sanılıyor. Kurşun geçirmez Halk Partisi kamyonunda saldırıdan birkaç dakika önce kapalı bölmeye geçen Butto çifte patlamayla irkildi; önce şaşırdı, ardından hızla bir araca bindirilerek evine götürüldü. Üzerinde "Çok yaşa Butto" yazılı kamyon sabah saatlerinde vinçle olay yerinden alındı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle