GeriDünya Butto’nun canını dakikalar kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Butto’nun canını dakikalar kurtardı

Butto’nun canını dakikalar kurtardı
refid:7532502 ilişkili resim dosyası

Sekiz yıllık sürgün hayatından sonra döndüğü ülkesindeki daha ilk gününde intihar saldırısıyla öldürülmeye çalışılan Pakistan eski başbakanı Benazir Butto’nun, birkaç dakikalık fark sayesinde hayatta kaldığı bildirildi.

PAKİSTAN’ın Karaçi kentinde yaşanan ve Benazir Butto’nun "demokrasi mücadelesine" destek veren yüzbinlerce kişilik konvoy içinde bulunan 139 kişinin canına malolan saldırıyla ilgili detaylar belli oluyor. Sekiz saat boyunca halkı selamlayan Benazir Butto’nun saldırıya uğrayan zırhlı kamyonunda bulunan Halk Partisi milletvekili adayı Dr. İkhtiar Baig, Hürriyet’e konuştu. Baig, "Patlamanın ardından Butto şoke oldu. Saldırıdan bir-iki dakika önce, bir konuşma metni hazırlamak üzere aşağı inmeyip kamyonun üst kısmında kalsa, o da çoğumuz gibi yaralanabilir, hatta ölebilirdi" dedi.

Patlamanın gerçekleştiği bölgedeki Sharea Faisal Caddesi’nin bir tarafında Kara Kuvvetleri, diğer tarafında Deniz Kuvvetleri binalarının bulunması ve askeri havaalanının da çok yakında olması soru işaretleri yarattı. Sıkı korunması gereken bu bölgeyle ilgili kuşkularımıza, Pakistanlı bir yetkili şöyle yanıt verdi:

HİÇ BEKLENMİYORDU

"Havaalanında çok sıkı güvenlik önlemleri alınmıştı. Zaman ilerledikçe güvenlik önlemleri gevşedi. Nitekim geceyarısına doğru herkes birşey olmayacağından emin olmuştu. Hiç beklenmedik yerde, beklenmedik zamanda vurdular. Saldırı çok iyi planlanmış olmalı."

Otobüsün önünde dans eden çocukların teröre kurban gitmesi, tepkileri yoğunlaştırıyor. Pakistan’da dün de teröre lanet mitingleri yapıldı. Taliban’ın bir kesimi "Biz yapmadık" derken, Pakistanlı gazeteciler, aşırı dinciler arasında farklı hizipler olduğuna dikkat çekiyor ve sorumlunun Butto’yu "dinsiz" olarak gören bu gruplardan biri olduğunu söylüyor.

Kopuk başı bulunan teröristin, ilk saldırıyı gerçekleştiren intihar komandosu olduğu anlaşıldı ve fotoğrafı basına verildi. Eski bir otomobille bombalı saldırıyı yapan terörist ise yandığı için umutlar otomobilin şasi numarasında. Plakası yanan otomobilin şasi numarası saptanabilirse ikinci teröristin kullandığı aracın kime ait olduğu ortaya çıkabilecek.

Öte yandan saldırıda ölen 40 kişinin kimlik tesbiti hala yapılamadı. Türkiye Cumhuriyeti Karaçi Başkonsolosu Erdem Mutaf, Karaçi’de 200 kadar Türk’ün yaşadığını, saldırıda ölen vatandaşımız olmadığını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle