Dünya Bush'un rüya takımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'un rüya takımı

Başkanlık seçimini kazanacağından emin olan George Bush Jr. iki eski savaş kahramanını Savunma ve Dışişleri’ne getirmeyi düşünüyor.

ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesinde, anketlerde önde giden ve son günlerde başkan gibi davranmaya başlayan Cumhuriyetçi Parti'nin adayı George W. Bush, kazanması halinde, kabineye çok önemli isimler alarak, bir ‘rüya takımı’ kurmak için kolları sıvadı. Bush Vitnam kahramanı (eski rakibi) John McCain’i Savunma Bakanı, Körfez Savaşı kahramanı dönemin Genelkurmay Başkanı Colin Powell’i de Dışişleri Bakanı yapmayı düşünüyor. Tarihte ilk kez bir zenci ABD’nin dış politikasının başına getirilecek.

DIŞİŞLERİNE İLK ZENCİ

Gözlemciler, özellikle Powell'ı Dışişleri Bakanlığı'na atayarak Bush'un, ‘‘bir taşla birkaç kuş’’ vurmak isteyeceğine işaret ettiler. Bush, Dışişleri Bakanlığı'na Powell'ı atarsa, bu üst düzey görev için ilk defa bir siyah görevlendirilmiş olacak. Esas uzmanlığı savunma olmasına karşın Powell'ın, ABD ve dünyadaki saygınlığının, Amerika'nın dış politikasında başarı unsuru olmasının amaçlandığı da belirtiliyor.

Gözlemciler, Bush'un kabinesine önemli isimleri almasıyla, başkanlık görevine bir güç gösterisi yaparak başlamayı amaçladığını savundular. Bush'un başkan yardımcılığını teklif ettiği Powell ve McCain, bu görevi kabul etmeyeceklerini açıklamışlardı. Ancak her iki siyasetçi de, Bush kabinesindeki başka bir görev için görüş belirtmemişlerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle