GeriDünya Bush'un politikası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'un politikası

ABD'nin 224 yıllık tarihinde 43. Başkan seçilen George W. Bush, rakibi Demokrat Parti adayı Al Gore'un yarıştan çekildiğini ilan etmesinden sonra yaptığı ilk açıklamada, kampanyası sırasında da dile getirdiği, "şefkatli muhafazakarlık" kavramına değindi ve bu çerçevede eğitim, sosyal güvenlik, sağlık, vergide indirim, partizan olmayan dış politika, ordunun gücünün artırılması konularında elinden gelenin en iyisini yapacağını belirtti.

ABD'de 36 gün süren ve yargı sürecinin ardından sonuçlanan başkanlık yarışından galip çıkan Bush'un bugüne kadar yaptığı açıklamalar ve izlediği tutumlara göre iç ve dış siyasette izlemesi beklenen temel çizgileri şu şekilde özetlenebiliyor:

İlk açıklamasında iki parti arasında uzlaşma ve ABD için birleşerek birlikte çalışma mesajı veren Bush, 8 yıllık Demokrat Parti iktidarı döneminde "silahlı kuvvetlerin yozlaştığı" görüşünde.

Göreve gelir gelmez ordu mensuplarının maaşlarını artıracağını, savunma harcamalarına tam hız vereceğini ve orduyu Amerikan gençleri için cazip bir kurum haline getireceğini vurgulayan Bush, kampanya döneminde ordunun savaşa hazır olmadığını savunuyordu.

Yeni Başkan Bush, barış gücü girişimlerine destek vermediğini, Amerikan ordusunun gereksiz yere denizaşırı görevlere gönderildiğini, kendisi başkan olduğunda, örneğin Balkanlardan asker çekeceğini söylüyordu.

EKONOMİ - DOĞA

Bush, devletin ekonomiden elini çekmesi gerektiğini savunuyor, ABD'nin bütçe fazlasının 1.3 trilyon dolarının, vergi indirimi sağlanmasında kullanılmasını istiyor ve Gore'un merkezi hükümet yanlısı tutumunu da eleştiriyordu.

George Bush, çevre ve doğayı koruma konusunun "gerektiği kadar" önemli olmasını vurguluyor. Petrol arama çalışmalarının ve enerjide dışa bağımlı olmamanın daha önemli olduğunu belirtiyor.

Bush, eğitimde kalite için özel okulların şart olduğunda ısrar ediyor ve özel sigorta ile özel sağlık hizmetlerine yönelmeyi doğru bulduğunu söylüyor.

Küreselleşme ve serbest ticaret, rakibi Gore'un da desteklediği ilkelerdi. Bush, yeni düzenlemelerle Kongre'nin ticari işlere bürokratik müdahaleyi kısıtlama yanlısı olduğunu ilan etmişti.

Bush, kürtaj gibi hassas bir toplumsal konuda, dindar, muhafazakar çizgiyi koruyarak, karşı çıktığını belirtiyor. Ancak, anne sağlığını tehdit eden durumlar ve tecavüz halinde kürtaja onay veriyor.

SİLAHLANMA TARAFTARI

ABD'nin yeni Başkanı, silahların kullanımında kısıtlamaya gidilmesine karşı çıkıyor. Demokratların önerdiği, silah alacak her kişinin geçmişinin kontrol edilmesi, özel kimlik taşımaları, silahlara emniyet kilitleri yerleştirilmesi önerilerini tasvip etmiyor.

Bush, "suçluların dolaştığı bir dünyada", diğer insanların kendini koruma hakkı olduğuna inandığını belirterek, zaten iki milyon silahın piyasada olduğunu, yeni satış kurallarının suçluların değil, savunmadakilerin zararına olacağını savunuyor.

DIŞ SİYASET

Bush, Rusya'nın eski Sovyetler Birliği'ni canlandırma çabalarına, Gore'a oranla daha sert şekilde karşı çıkacağı mesajları verdi. Bush'un Rusya'ya Soğuk Savaş dönemindekine yakın davranması, mali yardımları kesmesi, gerginlikten kaçınmaması olası görünüyor.

Bush için Çin ile ilişkilerde ise tek unsur ticaret. George Bush, "Çin'de insan hakları konusuyla" hiç ilgilenmiyor. Sadece, "gerginlik durumunda", Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1949'da biten iç savaştan beri "asi yavru vatanı" olarak gördüğü Tayvan'dan yana daha etkili bir siyaset uygulayacağını kaydediyor.

ORTADOĞU

Seçimlerden önce yapılan yorumlarda Bush'un, sadece İsrail'in güvenliğinin sağlanmasına ağırlık vereceği, ancak Clinton gibi barış girişimlerinde bulunmayacağı belirtiliyordu. Bush, ABD'nin Ortadoğu'da "barışı dayatmaması gerektiğini" savunuyor.

İran'a ambargonun ticari menfaatler bakımından kaldırılmasını isteyen Bush'un, Irak üzerinde ise "daha atak bir politika izlemesi" olası görünmekle birlikte, "Türkiye'nin kaygılarına yanıt vermesi" gerekeceği de kaydediliyor.

BM OPERASYONLARI

Bush, BM operasyonlarına çok soğuk bakıyor. ABD için yaşamsal önem taşımayan bir dış meseleye askeri açıdan müdahale yanlısı olmayan Bush'un, ABD'nin Avrupa'daki askeri yükümlülüklerinin azaltılmasına çalışabileceği belirtiliyor. Ancak NATO yetkilileri, böyle sözlerin her Amerikan seçiminde edildiğine dikkat çekiyor.

Bush, kim ne derse desin, ABD'yi koruyacak bir füze kalkanı oluşturmayı da istiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle