GeriDünya Bush'un Irak politikası ürkütüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'un Irak politikası ürkütüyor

ABD başkanlığına seçilen George Bush yönetiminin, Irak'a yaptırımları sıkılaştırma ve Irak lideri Saddam Hüseyin'i devirmeye öncelik verme planları endişeyle karşılanıyor.

Washington'daki dış politika uzmanları, Körfez savaşı sırasında baba George Bush döneminin Genelkurmay Başkanı olan ve başkan seçilen Bush'un Dışişleri Bakanlığı'na atadığı Colin Powell'ın, daha atamasının açıklandığı ilk toplantıda, Saddam Hüseyin'i devirme ve yaptırımları sıkılaştırmaya ilişkin sert sözler kullanmasını, ''yeni yönetimin kendine belki de pişman olacağı zor bir hedef seçtiği'' şeklinde yorumluyorlar.

ABD Başkanı Bill Clinton yönetimi, Saddam'ı devirme hedefine karşılık, Irak'taki rejim muhaliflerinin oluşturduğu Irak Ulusal Kongresi'ne (INC) silah yardımı yapmaktan özellikle kaçınmıştı.

Ancak gözlemciler, Kongre'de, aralarında Cumhuriyetçilerin de bulunduğu bazıüyelerin, INC'ye silah yardımına sıcak baktığını da belirtiyorlar.

Clinton yönetimi, özellikle Türkiye'nin hassasiyetini dikkate alarak, Irak muhalefetine silah yardımı yapmaktan kaçınmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Irak'ta geçiş döneminden sorumlu yetkilisi Frank Ricciardone, geçen yaz Irak muhalefetinin ABD'yi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Irak muhalefetine ''öldürücü olmayan'' malzeme yardımı ve eğitim sağladıklarını açıklamıştı. Ankara, Irak'ta değişimin dışarıdan değil, içeriden gelmesi gerektiğine ilişkin görüşlerini sık sık ifade ediyor.

Gözlemcilere göre, Saddam'ı devirmek için Irak muhalefetiyle planlanacak örtülü bir planın saçmalık olduğu yönünde evrensel bir kanı bulunuyor.

Şimdi Bush yönetiminin, Irak'a birçok ülkeden uçuşların başladığı ve yaptırımların zayıfladığı bir dönemde yaptırımları yeniden canlandırma hedefine ulaşmasının çok zor olacağı, bunun yerine yeni yaklaşımlar geliştirilmesinin daha akıllıca olacağı belirtiliyor.

Powell, bakanlığa atandığı açıklamasının ardından, ''Irak Körfez savaşının sonunda kabul ettiği ateşkes anlaşması koşullarını karşılamadığı sürece yaptırımların süreceğini'' kaydetmişti. Bush'un başkanlık kampanyası döneminde yaptığı bir konuşmada da Powell, Saddam'a karşı yaptırımların, Clinton yönetiminde olduğundan daha da fazla sertleştirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Washington'daki bazı gözlemciler, ABD'nin yaptırımları sıkılaştırmasının bir çeşit provokasyon olarak algılanabileceği ve ters tepebilecek bir politikaya dönüşebileceği uyarısında bulunuyorlar.

On yıldır devam eden yaptırımların, Saddam üzerinde hiçbir etkisi olmadığına ve yaptırım politikasının iflas ettiğine ilişkin yorumlar da Amerikan basınında son dönemde sıkça yer almıştı.


Ermeni lobisi harekete geçti
Clinton'dan tavsiye: Git kovboy filmi izle
Annan: Bush'tan emin


Yorumları Göster
Yorumları Gizle