GeriDünya Bush'tan Erdoğan'a tebrik telefonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'tan Erdoğan'a tebrik telefonu

ABD Başkanı George W. Bush, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, İsviçre'de tamamlanan Kıbrıs Zirvesi'ndeki çalışmalarından ve katkılarından ötürü tebrik etti.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başkan Bush, muzakereler sonucunda taraflara sunulan nihai metnin, Kıbrıs'ta kalıcı ve adil bir barışın sağlanması açısından Türk ve Rum halklarına önemli bir fırsat sunduğunu belirterek, ABD Yönetimi'nin bu süreçteki destek ve katkılarını kararlı şekilde sürdüreceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Başkan Bush'a teşekkür ederek, ABD'nin Kıbrıs müzakere sürecine önemli katkılarda bulunduğunun altını çizdi ve şunları söyledi:

"Türkiye olarak başlattığımız inisiyatifi Bürgenstock Müzakereleri'nde de devam ettirdik. Yaklaşımımız hep 'kazan kazan' temelinde oldu. Nihai şekli taraflara sunulan Annan Planı'nı Kıbrıs'taki her iki tarafın imzalamaları ve bu metinlere Türkiye ve Yunanistan'ın da destek vermesini istedik. Ancak Rum Liderliği, BM'ninöngördüğü şekilde imzalamaktan sarfı nazar etti. Biz Sayın BM Genel Sekreteri'nin planladığı işbirliği ve takvim doğrultusunda bu anlaşmanın öngördüğü mükellefiyetleri yerine getirmeye hazırız. Kıbrıs'taki iki halkın referandum yoluyla ortaya koyacağı iradeye saygılı olacağız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle