GeriDünya Bush'tan Avrupa'ya "no"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'tan Avrupa'ya "no"

ABD'deki yeni yönetim, Türkiye'nin dışlandığı Avrupa ordusuna Clinton Yönetimi'nden daha sert bakıyor. Sunday Times'ın haberine göre Bush'un danışmanları yeni Başkan'a şu tavsiyede bulunuyor: ‘AB’nin NATO'dan bağımsız bir güç oluşturmasına izin vermeyin.' Bu uyarılar ışığında Bush'un askeri planlamada söz sahibi olmak için bastırması bekleniyor.

ABD'nin yeni Başkanı George W.Bush'un, Avrupa Birliği'nin NATO imkanlarını kullanarak Batı ittifakından bağımsız bir güç oluşturmasına karşı sert tutum alacağı yönünde sinyaller gelmeye başladı.

İngiliz The Sunday Times gazetesinde yer alan habere göre, Bush'un üst düzey güvenlik danışmanlarından John Bolton, Fransa'nın başını çektiği Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği konusunda Bush'a uyarıda bulundu. Yeni yönetimde asker kökenli Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yardımcısı olması beklenen Bolton, ‘Bu girişim NATO’nun kalbini hedef alan bir hançerdir' diyerek ABD'nin yeni oluşuma izin vermesinin büyük bir hata olacağını söyledi.

ABD'nin Avrupa Acil Müdahale Gücü'nün askeri planlama mekanizmasında mutlaka yer alması gerektiğini savunan Bolton şöyle konuştu: ‘Eğer AB ile askeri işbirliği yapmazsak, İngiltere’yle istihbarat ilişkilerine bile son vermeliyiz. İngiltere'ye şu kritik soruyu sormalıyız: Siz bizden yana mı, yoksa onlardan yana mısınız?'

Bush'un diğer danışmanlarının da yeni Başkan'a ‘AB’nin NATO'nun geleceğini tehlikeye sokmasına izin vermeyin' diye telkinde bulunduğu bildiriliyor.

Bush'un yakın dostu olan Arizona Senatörü John Kyl de NATO dışında bir Avrupa gücü olamayacağını belirterek, ‘‘Önümüzdeki günlerde Bush bu konuya açıklık getirecektir' dedi.

Bush cephesinden gelen bu mesajlar, NATO Dışişleri Bakanları'nın geçen perşembe ve cuma günü Brüksel'de yaptığı toplantı ertesine rastlıyor. ABD bu toplantıda Avrupa girişimini engellemeyi başaramamıştı. Türkiye de ulusal çıkarları gereği, karar mekanizmasında yer almadığı bir Avrupa gücüne onay veremeyeceğini bu toplantıda açıkça dile getirmiş ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ‘‘Bu yaptığınız ahlaka ve mantığa sığmaz’’ diyerek sert çıkmıştı.

Türkiye'nin önemi artacak

UZMANLAR, George W.Bush yönetiminde, Türkiye'nin bölgedeki öneminin daha da artacağı görüşündeler. Beyaz Saray'daki yeni yönetimin, Türkiye'nin askeri ihtiyaçları ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması konularında da daha duyarlı davranacağı belirtiliyor. Bush ayrıca, kurmayı tasarladığı ‘füze savunma şemsiyesi’ altına Türkiye'yi de almayı planlıyor. Ankara'nın şu bölgelerde iyice ön plana çıkabilecek rolünün altı çiziliyor:

BALKANLAR

Bush, Balkanlar'da ‘Daha az ABD müdahalesi’’ tezinden hareket etmeye hazırlanırken, bunun Türkiye'yi bu bölgede kendi çıkarları için daha aktif olmaya iteceği belirtiliyor.

RUSYA

Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice, özellikle Rusya'ya karşı sertlik yanlısı görüşü temsil ediyor. Washington, bu çerçevede, Ankara'nın, Türkiye ile yakın tarihi bağları olan Orta Asya Cumhuriyetleri ile ilişkilerini sıklaştırmasını bekleyecek.

IRAK

Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak'a uygulanan tecrit politikasının sertleştirilmesinden yana. Siyasi gözlemciler, ‘‘oğul Bush’’ döneminde Saddam'ın işbaşından uzaklaştırlmasının ana hedeflerden biri olacağını ve ABD'nin Türkiye'nin desteğine daha fazla gerek duyacağını ifade ediyorlar.

İRAN

Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin, petrol lobileriyle ilişkileri nedeniyle İran ile yumuşama yanlısı olduğu ve ABD'nin Tahran'a uygulanan yaptırımları kaldırabileceğine dikkat çekiliyor. Ancak, bir süre sonra yeniden sertleşme politikasına dönülecek. Burada Türkiye'nin laik ve demokratik bir ülke olarak önemi bir kez daha teyid edilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle